| Razvanafostluat a întrebat:

Sunt clasa a 7-ea si vreau sa ma fac pilot de linie. Asta inseamna ca o sa incep scoala de aviatie la 15 ani. Problema este ca aceasta o sa se suprapuna cu liceul si vreau ca la 18 ani sa obtin licenta. Aveti idee daca trebuie sa renunt la liceu ca sa pot sa termin scoala in 3 ani si sa pot sa ma axez cat mai mult pe scoala, ca sa pot da examenul si sa intru?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Te costa cateva zeci de mii de euro ca sa faci asta. Crezi ca te descurci cu banii?

| Razvanafostluat explică (pentru darrio2007):

Nu am spus nimic dr bani ceea ce inseamna ca stiu costurile.

| darrio2007 a răspuns (pentru Razvanafostluat):

E ok. Dar faci față la 14 examene in 2 zile? Nu o spun din nestiinta de cauza.

| sierra1 a răspuns:

"sa ma fac pilot de linie. Asta inseamna ca o sa incep scoala de aviatie la 15 ani" - gresit!

| RoCkKiD a răspuns:

Te-ai interesat care sunt costurile? Daca nu s-ar putea sa fii putin surprins. happy

| Catalin77945 a răspuns:

Dar stii ca gen, poti incerca sa faci asta dupa liceu eventual nu?

| Feri5 a răspuns:

Nu ai cum să faci și liceul și școala de piloți. Pur și simplu, orice școală de piloți cere examenul de bacalaureat sau diploma acestuia. Vârsta minimă este de 18 ani, deci tu nu ai ce căuta la școala de piloți la 15 ani. Ia gândește! Poți să faci școala de șoferi la 15 ani? Atunci cum stă treaba cu avioanele comerciale? Nicicum! Nu poți pentru că nu-ti dau ăia voie fără liceu. Dar ai șanse după ce termini liceul. Atenție! Ai de trecut de niște obstacole.
1. Trebuie să cunoști foarte bine limba engleză. Atât cea vorbită, cât și cea scrisă.
2. Ai de trecut un examen medical foarte complex. O singură boală dacă îți descoperă ei, fie ea cât de mică, te va respinge pe loc!
3. Trebuie să ai cunoștințe avansate de matematică și fizică. (materia de liceu)
4. Trebuie să ai o vedere și un auz nu bun, ci extrem de bun!
5. Trebuie să iei decizii foarte rapid. Nu stai cu avionul în nori și aștepți să cauți 5 ore pe internet informații și te trezești cu avionul în apă!
6. Trebuie să ai foarte mulți bani pentru a achita școlarizare. Taxele variază undeva printre 10000-35000 euro/an. Unele scoli te obligă să plătești chiar și 1000 de euro pe lună. Deci cam treaba asta cu taxele e complicată.

| Razvanafostluat explică:

As vrea sa raspund la cateva intrebari si sa va rog sa nu raspundeti daca nu stiti EXACT despre ce vorbiti, daca eu intreb asta nu inseamna ca nu am habar, vreau doar sa ma asigur de niste lucruri. In primul rand stiu foarte bine care sunt costurile, la fel si parintii mei. In al doilea rand stiu ca nu poti incepe scoala de pilot de linie de la 15 ani, ma referam ca vreau sa fac SI scoala de pilot de linie, in al treilea rand, ba da poti sa incepi scoala de la 15 ani, si nu, nu o sa mai astept. Intrati pe acest link: https://aeroclubulromaniei.ro/articol/inscrieri-cursuri-2020