| Mariiii24 a întrebat:

Sunt eleva la profil pedagogic, întru in clasa a XII-a și doresc pe viitor sa fiu profesora în ciclul gimnazial. Oscilez între profesoara de geografie și de biologie. Care sunt pașii pentru a deveni profesor?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pasul 1: trebuie sa iei Bac-ul
Pasul 2: trebuie sa termini o facultate de profil (geografie, biologie sau asimilata)
Pasul 3: trebuie sa modulul pedagogic pentru a avea dreptul de predare in scoli

| Mariiii24 explică (pentru Bula):

Mai este nevoie de modul dacă am liceul pedagogic făcut?

| Bula a răspuns (pentru Mariiii24):

Cu liceul pedagogic cred ca se poate face asimilare sau examen de diferenta), mai ales daca ai pregatire pentru invatator /profesor.

| sierra1 a răspuns:

Ia-ți bacul (pas 1), intri la o facultate de profi (pas 2) și apoi mai vorbim