| codrutadejos a întrebat:

Sunt însărcinată si vreau sa raman in concediu prenatal de la data de 15 ianuarie 2018 pana la data nasteri 1 martie 2018? Ce acte trebuie sa aduc angajatorului?

Răspuns Câştigător
| teamleader a răspuns:

Concediul prenatal se acorda de medic nu de angajator. 1.Salariata trebuie sa prezinte certificatul medical (cu cod 08).
2.In termen de 6 zile de la primirea acestuia, angajatorul trebuie sa depuna la casa de sanatate un tabel care cuprinde: antetul societatii, numele si prenumele salariatei, cnp-ul, medicul care a eliberat concediu medical si unitatea, codul indemnizatiei.
3.Intocmeste decizie de suspendare a contractului de munca la Itm cu art.50 lit.a) cf.Codului Muncii.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns la intrebarea anterioara. Daca nu mi-ai vazut raspunsul il repet: va trebui sa duci certificatul de concediu, atunci cand o sa-l primesti de la medic.

| codrutadejos explică (pentru Ioandelasal):

Cu cat timp inainte trebuie?

| Ioandelasal a răspuns (pentru codrutadejos):

Certificatul de concediu il duci la angajator imediat dupa ce l-ai primit, de altfel nici n-ai cum sa-l duci inainte de primire.