| RockRevenger a întrebat:

Sunt putin indecis in alegerea facultatii.Chimie sau fizica? La fizica m-ar interesa Fizica tehnologica(ramura aia de 4 ani de la care iesi inginer). Este cineva care a terminat fizica tehnologica? Poti lucra in tara? In ce ar consta un job in domeniu? Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, trebuie sa fii realist ca, nici o facultate nu vine cu loc de munca asigurat, nici in tara si nici afara.
Afara chiar este un impediment limba, dar daca esti fluent in engleza, cine stie, poate ca ai o sansa in plus.
Alege totusi sa faci ceea ce-ti place cel mai mult, fiindca de alegerea asta, depinde profesia ta, pe care o vei practica 40 de ani, dupa ce termini facultatea.

| johnnny123 a răspuns:

Pe vremea mea fizica tehnologica era de 5 ani, iar fizica pura era de 4 ani. Nu stiu daca s-a schimbat intre timp, dar ma indoiesc.