| DaltonCastle a întrebat:

Sunt un student care a trecut acum în anul II de licența și de o luna de zile caut un loc de munca și nu găsesc.
Pot face față aproape oricărui job unde nu necesită experienta. Dar se pare ca nici acolo nu am șanse. Pana acum am fost la 2 interviuri, mâine am altul (ca lucrător comercial la un magazin de bricolaj).
Vreau și eu un job ca să îmi pot plăti orele de la școala de șoferi.
Cred ca nu am succes fiindcă sunt student și angajatorul nu are siguranța ca pot sa lucrez pentru el pe termen lung. Voi ce credeți? De ce durează asa mult sa îmi găsesc un job?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Ori din cauza pandemiei ori nu îndeplinești condițiile jobului. Sunt sigur că vei fi acceptat la orice fel de hipermarket ca și lucrător comercial casier șamd, trebuie doar sa cauți.

3 răspunsuri:
| Daryellenna a răspuns:

Hei. Poate ca din cauza pandemiei sunt multi in cautare si iti iau locul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se pune accent pe experientalaughing

| Speranta12 a răspuns:

Pot fi mai multe cauze:

- le-ai spus ca esti student si cum ai zis si tu, angajatorul nu are siguranța ca o sa lucrezi pentru el pe termen lung. Ca poate o sa pleci.

- poate ca la interviurile trecute te-au intrebat de ce vrei sa lucrezi la ei. Si poate ca ai adus vorba, vrand nevrand, de bani ("să îmi pot plăti orele de la școala de șoferi"). Treaba e ca angajatorilor nu le place sa auda la interviu raspunsuri de genul am venit la voi ca am nevoie de bani ca sa fac x si y. Ei vor motivul de ce i-ai ales pe ei si nu pe concurenta lor. Vor sa afle ce avantaje iti aduce tie faptul ca muncesti la ei. Cat de incantat esti tu ca muncesti la ei.

- Tot la interviu, poate ai spus ceva sau corpul tau a dat de inteles ceva (limbajul corpului) care nu le-a placut.

- Daca e vorba de lucrator comercial la bricolaj, poate ca ei cred ca nu ai corpul pentru asa ceva, in cazul in care esti mai slab.

Una din astea.