| NesquikDuoSpecial a întrebat:

Bună ziua TPU! Am 11 ani, 1, 60 (si ceva imi spune ca voi creste destul de mult in ultima perioada, aproape 1, 65) si 46 de kg. Mi-am dorit mereu 2 lucruri: 1.Sa iau lectii de modelling si sa particip la unele concursuri de placere, nu ca si cariera (pentru ca stiu ca dupa 40 de ani nu o sa arat super bine, ma vor da afara si voi ajunge somera XD. Si 2, cursuri de machiaj. Mereu mi-a placut arta asta

Răspuns Câştigător
| MayaZaya a răspuns:

Păi dacă ești sigură că nu vei crește cu foarte mult peste 1, 65 nu prea cred că vei putea fi model, un model trebuie să aibă în jur de 1, 70 - 1, 75 cel puțin. Dar ești sigură că ai 1, 60 la 11 ani? Adică, mi se pare puțin exagerat, eu am 1, 65 la 16 ani, recunosc, sunt cam scundă, dar nu am mai auzit de nimeni la 11 ani să aibă 1, 60, ca fată. În caz că e adevărat, atunci vei crește mai mult de 1, 70, dacă acum ai atât, și vei putea fi și model, sunt sigură că ești foarte drăguță. happy
Cât despre machiaj, interesează-te prin orașul în care stai, cu siguranță vei găsi, cred că este tot o artă, ca și desenul, doar puțin mai modernă. Iar până atunci machiază-ți prietenele și încearcă să fi creativă, fă modele noi, de exemplu cu creionul de ochi poți face modele pe față, dacă te pasionează așa mult să faci asta. Cu timpul te vei perfecționa și poate din pasiunea asta vei face carieră. x

| NesquikDuoSpecial explică (pentru MayaZaya):

sad nu am destui bani sa le fac pe ambele pentru ca imi pun aparat dentar fix si costa ceva, nu sa postat toata intrebarea. Cred ca stiu toate cosmeticele existente, de la creion jumbo de ochi la pudra translucida matifianta si lip stain. Stiu tehnicile de aplicare la tus si creion si potrivirea nuantelor si texturilor. Care crezi ca ar fi mai bun?
Da, am 1, 60 la 11 ani happy si chiar imi place. Si tu nu esti scunda, sunt eu prea inalta laughing(tata are 1, 92 si mama 1, 61)
Sunt destul de draguta, am par saten stralucitor, mediu spre lung si ochii caprui spre vernil dar am ochelari (pe care ii port arareori) si imi pun aparat crying

| MayaZaya a răspuns (pentru NesquikDuoSpecial):

Eu sinceră să fiu habar nu am care ar fi mai bun pentru că nu știu aproape nimic despre machiaj, eu nu prea mă machiez, doar la ocazii cu puțin rimel, gloss transparent și creion doar cât pentru forma ploapei de sus, de fond de ten nici nu mai zic, nu îl suport.
Ar fi trebuit să mă nasc băiat, cred. laughing
Și să știi că nu e nicio problemă să porți aparat dentar, multe fete poartă, chiar și cântărețe, modele, actrițe. Și să știi că tot sunt foarte frumoase, nu te schimbă cu nimic aparatul sau ochelarii. Nu e un lucru rău, ba chiar ajută. Chiar și eu am purtat aparat, aveam 13 ani, eram mai mare și l-am purtat un an, dar totuși m-a ajutat. Dacă nu ai prea mari probleme cu dinții, îl porți mai puțin timp, dacă sunt, să spun așa "mai strâmbi" îl vei purta mai mult dar nu e nicio problemă.
În legătură cu ochelarii, nici asta nu te face mai urâtă, unele persoane chiar arată mai bine cu ochelari. Dar dacă te deranjează așa mult îți poți pune lentile optice.