| alinutz911 a întrebat:

Buna ziua TPU! Am o intrebare. In cluj la tehnica dentara este greu de intrat? sunt multi candidati pe un loc? Dau funda!

Răspuns Câştigător
| Anddreee a răspuns:

Daca inveti nu e greu, totul tine de nota ta de la examenul grila. Trebuie sa fii stapan pe tine si pe ce stii. Pana la urma, nu ai toata biologia ca la medicina generala si medicina dentara, ai doar 4 lectii - 1.sistemul osos, 2. sangele, 3. circulatia si 4. respiratia, e mult mai simplu, dar trebuie sa inveti sa ai o nota foarte mare pentru ca spre exemplu anul acesta din 248, 198 au picat. Doar 50 au intrat, dintre care numai 30 la buget, restul 20 la taxa care e foarte mare, in primul an 6000 lei, iar anii 2 si 3 - 8000 lei si mai vor si doar in 2 transe (adica cate 3000 lei odata pentru primul an si 4000 lei odata pentru anii 2 si 3) ceea ce mi se pare foarte mult. Trebuie sa tragi tare sa intri la buget, anul asta s-a picat incepand de la 8.71, daca n-ai peste 9 sau 9 inclusiv e naspa situatia.

Iti urez multa bafta! happy

2 răspunsuri:
| levitht a răspuns:

Este greu dar nu exagerat de greu..intelegi ce vreau sa spun