| ckckrish a întrebat:

Buna ziua TPU! Am si eu o intrebare. Eu vreau sa invat la medicina veterinara la Iasi in engleza. Acum sunt in 1-liceu si as dori sa stiu ce sa studiez de pe acum ca sa imi fie mai usor sa ma calific ca student?

P.S sunt basarabean si respectiv concurenta la universitate va fi mai mare, din cauza putinelor locuri in domeniu pentru basarabeni.

P.S.S as fi recunoscator daca as primi raspunsuri de la toti, in special veterinari

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Sunt 35 de locuri la engleza, toate la taxa, nu sunt locuri bugetare.
http://www.uaiasi.ro/admitere/studii-de-licenta.php
Ai grija la ce facultate mergi, stiu cazuri in care colei de liceu s-au inscris la facultati private fara sa stie, si ei sperau ca din anul 2 sa intre la buget, si la privat nu prea este buget. Si nici nu te poti transfera la stat. Asta nu e privata, dar are foarte putine locuri si si mai putine bugetare.

6 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Medicina in engleza se face doar pe bani. Nu conteaza cat de bine esti pregatit. Dai banu' intri, iei examenele si la final diploma. Sau cel putin asa e la medicina generala in Targul Mures. Ma indoiesc ca la veterinara e altfel.

| ckckrish explică (pentru CuriousStuff):

M-am interesat, este si bursa. Multumesc pentru raspuns

| CuriousStuff a răspuns (pentru ckckrish):

Bursa la engleza? Tare ma indoiesc. Esti sigur? Nu cred ca plateste statul roman sa studiezi tu in engleza si dupa sa pleci, ei nu investesc in tine ca sa te trimita afara din tara.

| ckckrish explică (pentru CuriousStuff):

Eu nu prea ma descurc in asa ceva, fiind inca elev daca ai putea sa ma ajuti intrand pe siteul de medicina veterinara (Iasi) si sa analizezi situatia pentru mine, ti-as fi foarte recunoscator.
http://www.uaiasi.ro/medicina/index.php

| ckckrish explică (pentru CuriousStuff):

Multumesc mult, cred ca totusi nu are sens engleza.
P.S aceasta este lista de admitere (situatia 9 septembrie) adica locurile sunt asa putine, deoarece ele au fost luate si inca sunt optate. Oricum multumesc mult inca o data pentru sfaturi. Succes!

| CuriousStuff a răspuns (pentru ckckrish):

Da, scuze, acum am vazut si eu, dar e singurul loc in care am gasit ceva informatii pentru limba engleza.

| CuriousStuff a răspuns (pentru ckckrish):

Sunt 35 de locuri la engleza, toate la taxa, nu sunt locuri bugetare.
http://www.uaiasi.ro/admitere/studii-de-licenta.php
Ai grija la ce facultate mergi, stiu cazuri in care colei de liceu s-au inscris la facultati private fara sa stie, si ei sperau ca din anul 2 sa intre la buget, si la privat nu prea este buget. Si nici nu te poti transfera la stat. Asta nu e privata, dar are foarte putine locuri si si mai putine bugetare.