| Aly_Alex_1998 a întrebat:

Buna ziua TPU! Am si o nelămurire, în ce constă profilul Technician transporturi interne si internaționale? Adică ce se face? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| BroascaCuElice a răspuns:

Da, mai multe detalii gasesti aici http://www.colegiuldetransporturibrasov.ro/site_nou/noutati.html

2 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

TEHNICIAN TRANSPORTURI (NIVEL 4)

Absolventii nivelului trei, liceu tehnologic, calificarea: Tehnician în transporturi, vor fi capabili sa îndeplineasca sarcini cu caracter tehnic de montaj, punere în functiune, întretinere si reparare a mijloacelor de transport din orice domeniu, în special cel feroviar si auto unde elevii îsi pot desfasura istruirea practica.

Testeaza prototipurile, exploateaza si estimeaza costurile de transport. Asigura controlul tehnic al mijloacelor de transport în vederea functionarii conform normelor în vigoare.

UNITATI DE COMPETENTE TEHNICE SPECIALIZATE

1. Sisteme de transport;
2. Autoritati si legislatie in transporturi;
3. Contracte si documente de transport;
4. Operatii si echipamente pentru manipularea marfurilor;
5. Coordonarea si monitorizarea transportului;
6. Exploatarea tehnica a mijloacelor de transport.
Astfel, elevul

Poate preciza si caracteriza modurile de transport(transport rutier, transport feroviar, transport aerian, transport maritim, fluvial si pe apele interioare, transport multimodal, transport combinat);
Specifica elementele componente ale sistemului national de transport(infrastructurile de transport rutier, feroviar, naval si aerian, de interes public, utilizatorii infrastructurilor de transport, operatorii de transport public si privat;
Precizeaza activitatile conexe specifice fiecarei categorii sau tip de transport(de marfuri si bunuri, de persoane, mixte) si compara sistemele de transport din diferite zone geografice;
Analizeaza actele normative care reglementeaza activitatile de transport;
Aplica legislatia specifica transporturilor în diferite situatii;
Analizeaza cadrul legal de desfasurare a transporturilor;
Foloseste legi, ordonante, regulamente, coduri care reglementeaza desfasurarea activitatilor de transport;
Stabileste documentele corespunzatoare categoriei/tipului de transport;
Stabileste conditiile cu privire la emiterea, completarea si verificarea documentelor de transport(autorizatii si licente de transport / de executie, documente de contractare a transportului, documente ale mijlocului de transport, documente ale marfii, documente ale calatorilor, documente ale personalului angajat pentru realizarea transportului);
Analizeaza documente de contractare a transportului(scrisoare de transport CMR, scrisoarea de transport CIM (scrisoarea de trasura), buletin de mesagerie pentru activitatea de coletarie, conosament, contract de navlosire, scrisoare de transport aerian, legitimatie de calatorie);
Compara conditiile tehnice(tipul mijlocului de transport, starea tehnica a mijlocului de transport, amenajari speciale ale mijlocului de transport, volumul de transport, durata transportului, rute impuse, personalul calificat necesar) prevazute în contractul de transport cu situatii limita posibile(defectiuni majore ale mijlocului de transport, deteriorarea conditiilor de transport a marfii, depasirea sarcinii maxim admise, probleme de infrastructura);
Analizeaza marfurile în vederea transportarii si depozitarii(Încadrarea marfii în categoria corespunzatoare, Identificarea conditiilor impuse pentru transportul diferitelor categorii de marfuri,
Alegerea mijloacelor si amenajarilor necesare pentru transportul unei categorii de marfuri date);
Organizeaza si coordoneaza activitati de manipulare a marfurilor;
Stabileste starea tehnica a mijloacelor de transport;
Coordoneaza activitatile de întretinere / îngrijire zilnica a mijloacelor de transport;
Planifica si urmareste realizarea reviziilor tehnice în conformitate cu legislatia în vigoare;
Monitorizeaza activitati de reparare a mijloacelor de transport;
Posibile locuri de munca:
In orice domeniu de activitate unde sunt ateliere de întretinere si reparatii a mijloacelor de transport din dotare;
In unitatile de cale ferata, în atelierele de întretinere, reparatii si exploatare a materialului rulant(locomotive, vagoane, utilaje pentru intretinerea caii ferate);
In unitatile de service auto;
In viitorii ani, un posibil loc de munca poate fi în cadrul aeroportul ce se va construi.