| alinutz911 a întrebat:

Buna ziua TPU! Daca nu ma pricep la matematica si fizica imi place dar doar cea aplicata, am vreo sansa sa sa ma duc la o facultate la profilul de politehnica si sa ĺucrez in industria masinilor?

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Nu prea cred ca poti, iti trebuie matematica si fizica la politehnica din cate stiu. teoretic poti sa dai si sa intri dar oare faci fata daca nu prea stii matematica si fizica?happy Orienteaza-te catre ceva umanist..ca mine.Succes

4 răspunsuri:
| SandraWilde a răspuns:

Da, de ce nu... eu cred ca nu e obligatoriu sa fi un as (in matematica, fizica), e destul sa te descurci cu ele si mai ales in practica, dar sa ai si incredere in tine. happy

| Cheess a răspuns:

Fizica de liceu nu se prea compara cu cea de la facultate, dar cam are legatura, adica chestii de baza, teoreme ce le faci la fizica in liceu apar si la facultate.
Si mate cu putina munca o sa te descurci. big grin

Si eu vreau la poli si stau cam prost cu fizica dar din cate mi-au zis prietenii de la faculta nu am de ce sa imi fac probleme happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din păcate, NU cred că ai şanse să treci de primul an ( chiar dacă reuşeşti să intri )! sad

Toate cele bune!

| neutrino a răspuns:

Nu, inginerie mecanica si nu numai, nu se poate fara matematica si fizica. Din pacate, exista si sectii care, din lipsa de studenti, fac inscrieri pe banda rulanta, pentru a se ocupa locurile.