| Thecurious a întrebat:

tuturor, un viitor student poate renunta la facultatea la care a fost admis, fara sa plateasca scolarizarea pe un an?

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

La inceputul anului universitar (in prima saptamana din octombrie) vei semna un contract de studii. Numai din momentul ala statul incepe sa iti finanteze tie studiile, deci orice retragere inainte de semnarea contractului de studii inseamna ca nu trebuie sa platesti nimic pe mai departe.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poate, nu trebuie sa plateasca taxa de scolarizare daca n-a facut nici macar o zi la facultate. Doar retrage-ti dosarul, ca sa nu ramana locul ocupat si va fi admis primul de pe lista celor neadmisi.

| Thecurious explică (pentru Ioandelasal):

Exista o anumita perioada in care iti poti retrage dosarul?
Un interval de timp?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Thecurious):

Este bine s-o faci inainte de inceperea anului universitar, daca se poate cat mai repede, ca sa se poata inscrie primul/primii de pe lista de asteptare.

| Thecurious explică:

E vorba de perioada premergatoare inceputului primului an universitar.

| RRoberto2018 a răspuns:

Da, poate. Eu stiu pe cineva care a fost admis, a platit o transa la inscriere, a fost admis,, a mers 2-3 saptamani, s-a imbolnavit, a fost operat, si nu s-a mai dus nici la cursuri, nici sa plateasca. Si-a retras dupa ceva timp actele de la ei si gata, a terminat toata treaba, Se pune ca a facut facultate? happy