| Ionelaelena3 a întrebat:

Bună ziua tuturor! Urmez cursurile facultății de asistență medicală și mă gândesc la modul ce mai serios să plec și să lucrez peste hotare. Oscilez între Germania și Elveția.Nu mă sperie un volum mare de muncă, însă am auzit că asistentul medical face munca infirmierului din Romania.E adevărat? E puțin jenant totuși voi termina o facultate.

2 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Elveția.

| Korkodeln a răspuns:

De Elvetia nu stiu, insa in Germania daca nu stapanesti foarte bine limba (B2 Medizin sau C1) nu treci mai departe de ingrijitor sau infirmier(a). Pentru mai mult trebuie sa faci echivalarea studiilor cu un examen DUR numit Aprobation.
Singura "bucurie" e ca nu vei avea nici o problema sa gasesti de munca in orice pozitie, nevoia de personal medical de toate felurile este enorma, dar limba te omoara. Dar, n-ai ce face, ca asistent trebuie sa vorbesti cu pacientii (de multe ori batrani vorbind in dialect, sau straini care abia baigue limba), sa le explici tratamentul, sa faci consultatii primare (tensiune, EKG), sa completezi documentele necesare si fara limba doar la golit plosti, asta e.