| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa ma fac invatatoare si as vrea sa stiu ce presupune asta. Daca este o meserie usoara sau grea si ce salariu as putea avea in primii ani. (Salariu in mana) tin sa precizez ca vreau sa ma fac invatatoare din placere nu pentru ca nu am alte optiuni

Răspuns Câştigător
| wolder a răspuns:

Daca iti place nu vad o problema. trebuie sa ai rabdare cu copii, sa nu te enervezi si sa poti sta atenta la ei 5-10 ore. salariul nu este mare, ai multe acte de indeplinit si in vacante mai dai pe la gradinita din cand in cand. o colega de-a mea de facultate este educatoare si castiga 1.000 de lei. trebuie sa faci o facultate in domeniu ca sa ai jobul asigurat. ca bani nu castigi cine stie ce

5 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Daca te faci invatator o faci din pasiune si fiindca ai din ce trai.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Presupune in primul rand sa ai multa rabdare si sa iubesti copii.

Salariu este unul penibil, minimul pe economie in primii ani adica vreo 900 ron in mana

| mihai69 a răspuns:

Dacă să stai zilnic (5 din 7, de fapt) câte 4 - 5 ore cu o haită de „împielițați" plini de energie mai ceva ca iepurașu' duracell și să te chinui să-i înveți alfabetul, scrierea, numerele și socotitul, muzică, desen și alte câteva lucruri (pe care tu ca învățătoare trebuie să le știi perfect), ți se pare o meserie ușoară - atunci așa va fi. Dar pentru majoritatea, e un calvar.
Salariul e de toată jena, mai ales până apuci să ai ceva vechime și grade (și nici atunci nu e cine știe ce). Mă rog, unii vor comenta că pentru juma' de normă și trei luni de vacanță pe an, ajunge și atât. Eu unul, nu văd lucrurile la fel, da' din păcate nici nu le pot schimba după cum cred eu c-ar fi bine.
Din fericire, dacă știi ceva română sau mate poți completa venitul cu meditații. Sau faci un afterschool cu câțiva dintre elevii tăi.

| Sn4k3 a răspuns:

Nu-ti recomand laughing. Si in legatura cu salariu, este unul foarte mic. Daca ai alte optiuni, gandeste-te mai bine la ele.

| ABCD122 a răspuns:

Nu înțeleg de ce ai vrea asa ceva. Cel putin la început primesti salariu mic, ai mult de invatat, e multa concurenta pe locuri la facultate sau liceu. Zic sa alegi profesor, dar asta e decizia ta.