| AnonimaTimida a întrebat:

Buna ziua
Vreau sa plec in Londra,Anglia singura, cunosc 4 limbi straine, nu am liceu terminat (dar am inteles ca nu este o problema) si nu foarte multi bani (cam 1000 lire).
Cum incep? Ce fac sa plec? Ma panichez cand aud de ici si colo "singur nu poti,esti fata e mai greu,o sa dai de chirii prea scumpe,nu cred ca vei gasi job,vezi sa nu te bage la produs" etc.

Inca ceva, mai am o "prietena" in varsta de 45 de ani care ar vrea sa ma urmeze gen sa mergem impreuna sa ne avem una pe cealalta dar problema este ca ea nu prea stie engleza bine.
Ce anume poate face ea?
Multumesc

6 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Parerea mea este ca faci o greseala imensa daca nu-ti termini macar liceul.

| johnnny123 a răspuns:

Păi care este planul tău? Cum vezi tu desfășurarea lucrurilor din momentul in care ajungi acolo, având în vedere că:

1) 1000 de lire nu îți asigură nici măcar prima lună de cazare (pentru că la semnarea unui contract de închiriere se solicită cel puțin o lună în plus de garanție, iar cu 500 de lire este greu de crezut că vei găsi ceva de închiriat în Londra).

2) Chiar dacă ești fluentă în patru limbi străine, nu îți vei găsi un loc de muncă din prima zi.

Imagineaza-ti ca ai ajuns pe aeroport la Londra. Ce se intampla mai departe, incotro o apuci? Unde dormi in prima noapte? Unde dormi pana cand iti rezolvi cu cazarea? Din ce traiesti daca nu iti gasesti doua luni nimic de munca?

| Saltbae a răspuns:

1000 de lire se duc foarte repede, cel puțin 200 pentru drumul spre UK. Din moment ce nu ai un job stabil, nici locuința, nici cunoștințe pe acolo, îți va fi din start foarte greu. Chiriile sunt extrem de mari pentru condițiile deplorabile din casele englezești. Mâncarea este relativ ieftină, dar energia electrică, gazele, apa te duc la costuri mari (acolo poate fi FOARTE frig dacă nu ai posibilități financiare). La fel, risti sa nu Primești un job in primele doua luni (cam atât te-ar tine cele 1000 de lire) sau sa ajungi sa lucrezi in condiții foarte nasoale. Faza cu Brexit-ul influentează din nou chestiile cu joburile. Eu zic sa îți găsești un job și o locuința înainte de toate, iar bugetul sa ți-l maresti cu cel puțin 500£, și abia apoi sa îndrăznești sa pleci spre Anglia.

| peperonies a răspuns:

Nu recomand Londra mai ales daca ai doar 1000 de lire. Ca sa te muti intr-o casa ai nevoie de contract de munca, avans si chiria pe o luna. La un apartament cu o camera(sunt de fapt 2 dar aici sufrageria nu se pune) chiria e minim 800 de lire pe luna in zona 6. Sunt oameni care nu vorbesc boaba engleza si lucreaza prin depozite. Sunt depozite carca. Iti recomand sa te duci pe undeva prin alte orase. Eu inainte sa ma mut in Londra am stat in leicester si plateam undeva la 70 de lire pe saptamana chiria. E foarte greu sa pleci daca nu ai pe cineva pentru ca nu iti inchiriaza nimeni fara acte nimic nici daca ai bani. Cel putin nu legal.

| peperonies a răspuns:

Nu stiu ce sa zic ca eu am facultatea facuta si nu m-a intrebat nimeni nici de diploma de capacitate ce sa mai zic de bac sau licenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te poti angaja la o croitorie se dau bani destul de multi acolo, cunosc mai multe fete de lucreaza acolo, si spun ca le este bine, cam piperata chiria si mancarea.