| Biancabibi256 a întrebat:

Bună ziuaa!
De câteva zile mă întreb în câți ani devii pshihiatru.
Am tot căutat pe internet dar nu am găsit nimic.
Vreau să știu și ce facultate trebuie sa urmezi.
Puteți să îmi detaliați puțin?

3 răspunsuri:
| mirc3a a răspuns:

Din cate stiu eu trebuie sa urmezi o facultate de medicina care dureaza 6 ani. Pe urma iti vei da examenul de rezidentiat iar mai apoi iti alegi in functie de posturile disponibile ramura de psihiatrie.

| WhiteLife a răspuns:

Pentru psiholog este facultatea de psihologie+master. Pentru psihiatru (sa nu le confunzi) este nevoie de medicina (6 ani)+rezidentiat (5ani). Aici ai curriculumul pentru rezidențiat:

https://rezidentiat.ms.ro/curricule/2017/psihiatrie_2017.pdf

| Nirvanaaa a răspuns:

Facultatea de medicina generală (6 ani). Acolo înveți toate, in anii clinici treci prin stagii inclusiv psihiatrie. Vezi bazele tuturor ramurilor medicinei.
Urmează rezidențiatul pentru care optezi pentru specialitatea Psihiatrie și acolo vei avea 5 ani de pregătire.