| Konata a întrebat:

Bunaseara TPU! Nu inteleg un lucru. va rog sa-mi spuneti ce parere aveti: ce este cu toata zarva asta despre mormantarea lui Sergiu Nicolaescu, ce treaba are lumea daca el a vrut sa fie cremat? Dece nu-si vad de treaba lor? Oricine decide singur cum va sfarsi! Si s-au plans ca nu i-au adus popi la mormantare, ca el nu merita asa ceva. mi-se pare o prostie! Pana la urma tot in pamant ajunge! reactia oamenilor mi-se pare foarte deplasata! Daca asta a fost dorinta lui, sotia lui i-a indeplinit-o! Ce rost are sa se ocupe lor si sa o judece pe sotia lui Sergiu ca ramane cu o avere imensa? Treaba ei! voi ce parere aveti?

7 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Este vorba de tradiţie. Românii sunt majoritari creştini iar în tradiţia creştină nu este acceptată incinerarea corpului uman.
Singura problemă care a apărut este faptul că Maestrul nu a lăsat scrisă această dorinţă iar lumea speculează diverse variante.

| Konata explică:

Va multumesc pentru raspunsuri happy

| kitty_9669 a răspuns:

S-a creat zarva pentru ca Sergiu Nicolaescu a fost un om minunat, bun, si un uimitor actor.Nimeni nu a vrut sa moara.
si averea/mostenirea= nimeni nu ar trebui sa-i judece sotia, daca el a vrut sa ai lase tot ei, a fost totusi dorinta lui.

| SerafimHD a răspuns:

Nu este crestineste sa i se dea foc deoarece tuturor le pasa de acest mare artist!

| elisa820 a răspuns:

Din cauza incinerari

| alejandrahelenna a răspuns:

Pai-o simpla parere; poate am dreptate, poate nu. Poate ca asta a fost dorinta lui intr-adevar, dar cum a auzit sotia lui ca ar exista niste fii nelegitimi, a inchis si cosgiugul in care se afla trupul marelui Sergiu Nicolaescu.De ce crezi ca a facut asa? Poate ca...si nu poate, sigur-majoritatea lumii care venise vroia sa-l vada pentru ultima data.I-a fost frica sa nu ia cineva o proba de ADN; era de ajuns doar un fir de par sau o unghie, care erau foarte usor de luat.I-a fost frica de impartirea uriasei averi.Sincer,cred ca ar trebui sa-i fie rusine.

| Konata explică (pentru alejandrahelenna):

Da dar se spune ca probe ADN exista deja in spitalele din Germania unde a fost internat.