| anonim_4396 a întrebat:

Ca asistent maternal ai tu salariul tău și i se mai da și copilașului pe care îl ai în grija vreo alocație ceva? Sau te întreții strict numai din salariul de asistent maternal ( fără alte surse de bani, neavând voie, cred, sa mai lucrezi si part time, sau pe cont propriu idk) Știe cineva? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ca asisent maternal, esti ANGAJAT (cu contract de munca, 8 ore /zi, 40 ore saptamanal), cu salar.
Daca mai doresti bani, mai poti lucra undeva dupa programul de lucru stabilit.
Daca lucrezi tot acolo si suplimentar programului, atunci orele suplimentare trebuie sa-ti fie platite.

Copilasul are alocatie proprie, destinat cresterii lui (alimente, haine, etc.), ca orice copil.

1 răspuns:
| katin a răspuns:

Nu inteleg. Vrei sa te intretii TU din alocatia copilului?