| gabygabygaby a întrebat:

Ca doctor farmacist cat pot castiga? si cum pot ajunge unul?

4 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Nu exista doctor farmacist, un doctor face facultatea de medicina si se ocupa de tratarea oamenilor, un farmacist face facultatea de farmacie si se ocupa de medicamente. Ideal ti-ar fi un liceu de stiintele naturii (bio-chimie) si apoi facultatea de profil, depinde ce vrei tu sa fii de fapt - doctor sau farmacist happy Pentru doctor iti trebuie foarte multa anatomie in special, pentru farmacist in special chimie. Cu salariul e mai greu de spus, depinde daca lucrezi la stat sau la privat si pana ajungi tu sa profesezi se vor schimba multe. Oricum, ca farmacist se castiga bine, ceva mai bine ca un medic la inceput, presupun ca farmacia te intereseaza de fapt.

| Deliiiia a răspuns:

Se castiga destul de bine, in strainatate chiar foarte bine. Trebuie sa faci UMF pentru a ajunge unul.

| unprietenaproape a răspuns:

Facultatea dureaza 5 ani si nu te numesti doctor. Trebuie sa iti placa chimia. Vei invata despre toate tipurile de medicamente

| UnNumeCaToateAltele a răspuns:

Depinde aici. Doctor. Te poti referi la mai multe genuri de Doctor, dar oricum se castiga foarte bine ca si doctor.