| Joker3134 a întrebat:

Ca politist de osp trebuie sa rezolvi cazuri? Nu ca detectivii dar zic asa ce alte treburi mai ai de facut in afara de circulație?

3 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Politistul de la OSP (Ordine si Siguranta Publica) NU are nicio legatura cu circulatia.
Politistul Rutier se ocupa de circulatie, NU cel de la OSP.

Politistul de la OSP intervine la apeluri 112, patruleaza pe strazi si asigura ordinea publica si respectarea legii.
Acesta NU rezolva niciun fel de caz, NU face investigatii.

Investigatii se fac la Politia Judiciara, Investigatii Criminale, Omucideri, Anticoruptie etc. etc.
OSP este pentru interventii si asigurarea ordinii publice.

Răspuns utilizator avertizat
| Plato a răspuns (pentru Joker3134):

Daca esti politist rutier, faci numai circulatie, normal.

Ti-am spus ce faci la OSP, patrulezi, intervii la apeluri 112 sau alte nelegi pe care le observi.
Mai faci si acte, cand e nevoie. Multe acte.