| GrimmJ0w a întrebat:

Ca s-a devin programator..tre sa stiu mate? si daca da.,.dc?happy

Răspuns Câştigător
| Anonimuuuussssss a răspuns:

Da,obligatoriu.Ca sa devii programator iti trebuie informatica, iar ca sa stii informatica iti trebuie multa matematica. Funda?

| GrimmJ0w explică (pentru Anonimuuuussssss):

Pai matematica vietii...imi poti explica mai bine? trebuie sa stiu face calcule? serios acu asta ma intereseaza.happy

| Anonimuuuussssss a răspuns (pentru GrimmJ0w):

Calcule,operatii...

7 răspunsuri:
| DDCC a răspuns:

Păi deoarece informatica e strâns legată de matematică. Nu ai cum să faci programe dacă tu nu știi cum le execută calculatorul, dacă nu știi face calcule de matematică. Sunt multe expresii la info de exemplu sqrt(radical), sqr, matrici, vectori, ce găsești de fapt și la matematică. Informatica se ocupă cu calcule, a evoluat din matematică. Programatorii trebuie să gândească modul cum realizează pc-ul execuțiile altfel nu le va putea înțelege, deci scrie, trebuie să știe funcțiile de bază, însă nu chestii din alea complicate(limite, calcule cu infinit, demonstrații la geometrie), doar de logică ai nevoi, de pricepere în domeniu. Zic asta pentru că și eu vreau să devin sau cel puțin să intru în domeniu. Nu știu multe la mate dar măcar știu cum funcționează. Totul stă și în voința proprie de a învăța, poți să știi programa fără să ai zece pe linie la mate sau măcar să fii pe acolo.

| Chαяtreux a răspuns:

Clar da I don't want to see

| usuk a răspuns:

Evident>cand esti programator lucrezi cu diferiti algoritmi de ex algoritmul de determinare a divizorilor unui nr care arata cam asa:
pentru 1 la n(numarul) executa
daca i mod n = = 0(i contorizator)
mod(restul impartiri)
atunci afiseaza i;
in mare cam asa arata.mai mult o sa ai nevoie de gandirea matematica decat de matematica in sine. sper ca am fost de foloshappy

| GrimmJ0w explică (pentru usuk):

Multumesc la amandoibig grin

| ElaIliesi a răspuns:

Nu trebuie sa stii mai multa matematica decat cea de liceu. Programarea acum nu mai inseamna cod pur ci poti construi site-uri si aplicatii pornind de la frameworkuri, cms-uri deja existente. Poti invata direct cum sa creezi site-uri in Wordpress: http://www.cursuri-programare.ro/2012/12/cursuri-wordpress.html si ai devenit programator