| anonim_4396 a întrebat:

Ca sa ajungi student la drept trebuie sa stii sa vorbesti foarte mult si foarte corect din punct de vedere gramatical?

7 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

Evident că da. De altfel, la Facultatea de Drept de la Iași (dar cred că e valabil și la facultățile de Drept din celelalte centre universitare din România) se dă examen de admitere (tip test grilă) care vizează buna cunoaștere a limbii române (trebuie să știi inclusiv foarte multe neologisme).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca sa devii student la Drept nu e necesar, mai important va fi după absolvirea facultății cand va fi nevoie sa vorbești in public.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La Facultatea de Drept de la Universitatea Ovidius din Constanța se face admiterea pe bază de dosar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai fi surprins cati agramati sunt la UBB Cluj big grin
Crezi ca toti intra pentru ca sunt buni? Intra pentru ca au bani sa plateasca facultatea. Pe bani faci ORICE facultate. La drept e plin de studenti cu pile si bani care au postul asigurat dupa absolvire. Mai sunt si cativa mai saraci care vor fi cel mai probabil simpli juristi prin vreo firma.
Stiu avocati foarte foarte buni care nu vorbesc "foarte mult" dupa cum spui tu dar vorbesc foarte bine. Mai stiu avocati care vorbesc foarte mult si foarte prost. Ii ia gura pe dinainte si se lauda aiurea. Prefer prima varianta.
Daca esti la drept nu inseamna obligatoriu ca esti bun orator. AI o gramada de bani sau esti un simplu student muncitor care vrea sa faca ceva in viata. Trebuie sa cunosti materia si sa vorbesti cand trebuie. Si vorbitul este o arta.

Răspuns utilizator avertizat
| Dana1999 a răspuns:

Trebuie să fi un om al dreptatii, sa stii sa comunici si sa ai cultura generala.

| Zorn a răspuns:

Da, evident. Sunt facultati de Drept din tara unde se da admitere din gramatica. Si in plus, ca viitor avocat/notar/judecator/procuror etc. nu iti poti permite sa ai lacune in ceea ce priveste exprimarea in scris/orala.