| Ucnevatac a întrebat:

Ca sa devin electrician cate luni de curs trebuie?
Gasesc fabrici care fac curs la locul de munca sau trebuie sa fac scoala si dupa aia sa merg sa ma angajez?
Rog numai cei care stiu domeniul sa raspunda.

Răspuns Câştigător
| MistarGoGu a răspuns:

Fa singur! Unele firme care fac cursuri intern le aleg pe cele MAI SCUMPE de la " firme prietene " sa își poată apoi umfla cheltuielile în contabilitate iar pe tine te țin LEGAT de ei 6 luni sau chiar 1 an pana achiti cursul ala prin munca!
Varianta 2. Aleg cursuri ieftine de la firme obscure cu traineri de 2 lei și mare lucru nu înveți! Te umple de scheme și teorie!

4 răspunsuri:
| KovacsB a răspuns:

Electricienii calificati la locul de munca in general cara cabluri si scule.Mai monteaza o priza dupa vreo 2 ani, un intrerupator, un tablou electric cu 2-3 sigurante automate dar fara sa stie nici cele mai elementare legi ale curentului electric.Sunt cativa pe Youtube care acum dau lectii. Este valabila zicala Cine stie face, cine nu stie invata pe altii.

| Ucnevatac explică (pentru KovacsB):

Am lucrat cu electricieni la negru stiu care e galeata de curent alternativ dar eu zic de munca in fabrica la automatizari intretinere alta paine nu pus priza la tanti aurora pe hol ca aia pune zugravul
Zic daca accepta fabrica necalificat sa invete la ei de la nivel amator la profesionist
Iti dai seama ca la interviu nu ia pe ala care nu stie nimic de curent
In clasa a6a la fizica se face curentul si daca nu esti prost intelegi cum se pune priza de atunci

| KovacsB a răspuns (pentru Ucnevatac):

In primul rand meseria se fura nu se invata, nu sta nimeni sa-ti explice intr-o fabrica, chiar in cazul absurd in care ai de la cine invata.Ar trebui sa stapanesti macar bazele teoretice meseriei de electrician.
Ai aici doar ce se invata in clasa a IX.

https://www.edu.ro/......tizari.pdf

Imagineaza-ti ce se face si prin clasa a 10-a a 11-a si a 12-a.
Nu vreau sa te descurajez,dar daca vrei sa faci ceva fa-o cum trebuie.
Ai nevoie sa stii toata electrotehnica de liceu, ceva electronica, mecanica, hidraulica, pneumatica.

PS,daca aud ca un zugrav umbla la o priza dau afara toata echipa.
Daca firele nu sunt stranse bine este risc de incendiu,daca greseste impamantarea cu o faza cum s-a mai intamplat este risc de electrocutare, daca le strange prea mult se duce filetul etc.

| andreibistrita2 a răspuns:

In cazul tau trebuie un miracol.