| lolita16ask a întrebat:

Ca sa devin optician am nevoie de multa mate chimie si fizica?
care ramura a medicinei nu presupune atata mate cimie fizica? si cate depre operati sa nu fie ceva jesus minoritati zic.

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Opticianul este acea persoana specializata in optica. Optica este o ramura a fizicii. Exista o "vorba": ce are sula in comun cu prefectura?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Brancardier

| ProfDeMate a răspuns:

Opticianul este specialistul in mecanica fina (mecanica de precizie), cu studii liceale si o scoala tehnica, care confectioneaza instrumente optice, ochelari spre exemplu. Medicul care este specialist in tratamentul bolilor ochiului se numeste oftalmolog. Pai nici tehnician optician si nici medic oftalmolog nu poti deveni daca nu cunosti suficienta optica - capitol din fizica. Examenul la chimie este la alegere cu cel de fizica pentru admiterea la facultatea de medicina, iar matematica este necesara pentru intelegerea celor doua stiinte aplicate, ma refer la fizica si chimie. Spor la invatat!
Prof De Mate

| PC_Eduardo_1989 a răspuns:

Da de foarte multa.Demartologia nu faci operatii deci nu vezi sange.