| Yoh a întrebat:

Ca sa fac master-ul in criminalistica, neaparat trebuie sa fac facultatea de drept sau academia de politie? Citisem pe un site ca pot face o facultate de chimie, fizica, biologie, acel site era vechi si vreau sa stiu daca inca este adevarat.

3 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Din cate stiu eu nu e neaparat sa fi absolvit dreptul sau politia.

| madb a răspuns:

Pai criminalisti sunt: absolventi de politie (3 ani) sau drept (4 ani) si sunt aia de se duc pe teren, adica la fata infractiunii, la furt de exemplu fac pozele, aduna probele, dau cu praf i-au amprentele bla bla si mai sunt criminalisti de laborator care vin din domeniile pe care le-ai enumerat tu si stau numai in laborator si analizeaza ce le aduc aia de pe teren, oricum nu se numesc cei care stau in laborator tot criminalisti...au ei alta denumire da sper ca ai prins ideea.:*

| madb a răspuns:

Scuze ca nu ti-am raspuns chiar la intrebare, master in criminalistica da fac doar cei de la politie si drept, cei de la bio/fizica/chimie au alte mastere. Uite exemplu http://www.bio.uaic.ro/#master/master_index.html (primul de pe google). Dupa cum vezi nu exista master in criminalistica dar un master de exemplu in genetica te ajuta sa te angajezi ca laborant pentru criminalistica.