| mariusdaniel21 a întrebat:

Ca să fii programator în it de unde trebuie să începi? Trebuie să cunoști mai multe programe sau cum? Cursurile sunt foarte necesare, sau poți învăța și singur de pe Youtube?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Începi cu matematica că sa îți formezi o gândire.
Apoi începi cu ceea ce înseamnă programare in general, conceptele de baza pe care încerci să le pui in practica Intr un limbaj de programare.

Nu, nu trebuie să înveți programe. Trebuie sa înveți programare. Și să stăpânești bine un limbaj. Un programator bun se poate descurca pe urmă în orice limbaj cu ceva documentație la dispoziție.

| Frank51 a răspuns:

Să începi cu bazele. Prin mai multe programe la ce te referi? E irelevant de unde înveți, ci cât se prinde de tine, că programarea este un fel de a fi, un mod de gândire, în sensul că ori ai gândire orientată spre așa ceva ori nu.

Nu-ți recomand să înveți de pe Youtube decât poate ca să te acomodezi puțin la început, pe urma majoritatea conceptelor folosite în realitate(arhitectura bazata pe componente, servicii, orientată pe aspecte/obiecte) nu le vei găsi așa ușor și explicate bine.