| Sara9820 a întrebat:

Ca sa ma fac asistenta medicală la ce profil ar trebui să dau(liceu)? Și cu cât aș putea să întru, și ce materii se fac?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poți la liceu doar la faculta sau la postliceală.
La postliceală in decursul celor 3 ani trebuie să obții și bacalaureatul.

| DixieBloom a răspuns:

Nu există un profil special pentru asta. Poți ajunge asistentă medicală de oriunde, trebuie doar să te pregătești pentru admitere la facultate.

| Sara9820 explică (pentru DixieBloom):

Mulțumesc,deci pot să dau la orice liceu nu contează ce profil are? Și apoi trebuie să dau la o facultate de medicină sau ceva de genu asta

| DixieBloom a răspuns (pentru Sara9820):

Da, evident. Sunt persoane de la filologie care au dat la medicină și au intrat, spre exemplu.
Deși, dacă aș fi în locul tău, aș alege un profil real, în special Științe ale naturii. Mi se pare cel mai favorabil pentru că faci foarte multă biologie și chimie acolo și asta te avantajează când înveți pentru admitere. La filologie sau științe sociale ai în schimb mai mult timp liber, dar îți poate fi mai greu cu materiile care ți se cer la admitere. În plus, la profil uman, la bac trebuie să te axezi pe materii de care n-ai nevoie mai departe...

| bookofknowledge a răspuns (pentru Sara9820):

Nu conteaza liceul poti da de la orice liceu la orice facultate doar sa iei bacul, daca nu vrei sa faci 4 ani, poti sa inveti postliceal(la intrebarea cu facultatea de medicina), in loc de 4 ani faci 3, dar salariul va fi mai mic, pana la urma una este pregatirea de 4 ani si alta e de 3 ani. Si "orice facultate de medicina",poate ai vrut sa spui universitate, care contine mai multe facultati:dantara,generala si farmacia, dar si la ei exista asistenti:asistent stomatologie, pentru ca la o facultate nu invata doar un program de licenta:de exemplu la generala invata medicina generala(cei care vor sa fie doctori), asistenti, balneo, nutritie si dietetica,
Pentru dentara:medicina dentara(de unde ies dentisti), tehnica dentara, si asistenta si profilaxie stomatologica.etc.
Sau poate ai vrut sa spui facultatea de medicina(de la orice universitatea de medicina), din orice parte a tarii, de exemplu:Timisoara, Bucuresti, Craiova, Cluj, etc.