| anonim_4396 a întrebat:

Ca viitor inginer constructor pe timpul facultatii ce cursuri ar mai trebui sa fac sa ma ajute pe viitor? (gen cursuri de autocad)

Răspuns Câştigător
| aleton a răspuns:

Deocamdata tot ce inseamna design asistat de calculator. CAD, CAD 3D, GRAITEC, TEkLA, Arhicad. Le poti incepe acum si odata cu facultatea le vei intelege mai usor si mai bine.

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Inginerul constructor nu lucreaza in Archicad sa vreun alt soft de arhitectura, deci nu ai ce face cu cursuri de ArchiCAD.

Ai nevoie in primul rand de Autodesk Autocad LT (adica Autocad 2D)
de Autodesk Revit (modulul Revit Structure)
si de Autodesk Advance Steel (cumparat de la Graitec), care inlocuieste partial defunctul Autocad Structural Detailing.

Advance Concrete a ramas in portofoliul Graitec, dar Revit Structure e oricum mai bun, si presimt ca o sa-l studiati si in facultate, mai mult sau mai putin...

Ar mai fi un soft interesant ce ti-ar putea fi de folos dupa ce termini facultatea, e specializat in primul rand pe elemente prefabricate (si Revit are asa ceva, dar DICAD Strakon e mult mai vast).