| PsyhoChild a întrebat:

Ca vorbitor de engleză, germană și franceză imi pot găsi ușor loc de muncă?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Depinde la ce loc de munca te gandesti.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai autorizari legale care atesta nivelul inalt de cunoastere a limbii respective, probabil ca ai sanse sa prinzi vreun post de translator sau profesor de limba, pe undeva, desi sunt multi care au terminat facultati de limbi straine si sunt in aceeasi situatie, de cautare a locului de munca.

| mihai69 a răspuns:

Și în afară de vorbit trei limbi, ce știi să faci? În funcție de răspunsul la asta vei ști ce și dacă poți găsi de lucru.

| Lukasssz a răspuns:

Da,in afara

| GabehAle a răspuns:

Daca ai ceva diplome care sa acrediteze acest lucru, e destul de usor, mai ales pe germana. Nu ma refer neaparat la diploma de facultate. In multe cazuri este suficient sa ieit examenul de Cambridge sau IELTS pentru limba engleza, Goethe-Institut certificate (Zertifikat) pentru germana, DELF sau DALF pentru franceza, etc.
Chiar si daca nu ai diploma sau certificat, cred ca tot poti sa iti gasesti de lucru pe limbi straine la firme de call-center, departamente de vanzari sau HR, etc. pentru ca multe firme au sedii in Romania chiar daca vand servicii in strainatate.

| MachesAdi a răspuns:

Call center happy Translator sau daca ai noroc big grin ghid sau ceva pe turism happy Astea are cam fii Hmm, poate ytb pe lb. respective. Bafta!

| oVladinsky a răspuns:

Acest lucru depinde de nivelul la care stăpânești aceste limbi și alegerile tale în privința postului. Există nenumărate oportunități și uși deschise atunci când înveți foarte bine o limbă de circulație mare. Cel mai comun loc de muncă pe această ramură ar fi cea de translator în diferite domenii. Poți chiar traduce cărți lucrând cu o firmă sau un scriitor. Faptul că ai învățat 3 limbi și le stăpânești la un nivel avansat te poate ajuta mult pe viitor, însă asta depinde foarte mult de ce îți dorești tu ca loc de muncă.