| nelaa a întrebat:

Cainele meu fuge cand vede alt caine ce sa fac sa-l fac sa vina anapoi? thinking

Răspuns Câştigător
| traveler a răspuns:

Fuge spre cainele ala sau fuge inapoi de frica aluia?
Educatia este totul, nu al mai lasa din lesa si gata.Fii mai ferma in comenzi, cauta sa fie mereu aceleasi cuvinte scurte ca daca ai zici zi de zi altfel si altfel nu va retine nimic din comenzi.Cind te apropii de alt caine strange lesa la lungimea minima, scurta si de o ia spre el, smunceste lesa tare spre tine cu comanda NU.Cainele sa fie mereu in dreptul piciorului tau sa al poti rasturna pur si simplu la nevoie smuncesti lesa spre tine din laterala lui, te asigur ca va invata lectia.Todeauna ai grija ca lesa sa al abata din directie adica smunceste-o spre umarul lui ca si cum ai vrea sa al rastorni, nu in sensul lui de mers ca o va lua ca pe o joaca si te va trage si mai tare spre el, asa de al dezechilibrezi sa cada la smuncitura lui se va supune si va retine comanda, nu imediat insa cu timpul se va supune.Invata-l comanda stai, sezi, nu, bravo, le va retine usor insa sa fie mereu insotite de miscarea specifica ca asa asociaza cuvintele si se supun relativ usor.
Mangaie-l des sa fie mereu vesel ca de este posac nu te baga in seama in veci.Succes

1 răspuns: