| SimonaVanilla a întrebat:

Cam cat castiga un doctor in Romania? Sincer vreau sa ma indrept catre o astfel de meserie, stiu ca trebuie sa fac facultatea care e de 6 ani dar nu asta conteaza pentru mine. Important e ca asta imi doresc si nu ma ghidez neaparat pe facut bani rapid. Insa am observat ca foarte multi medici pleaca in strainatate pentru ca sunt conditii mai bune si salariul mai mare decat in tara. Dar as vrea sa stiu cam cat are un medic salariul aici in tara!

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Dupa ce termini cei 6 ani vei avea 3-6 ani de rezidentiat.
Salariul unui medic rezident este cam 1000 lei, plus ca faci o munca destul de grea.
Daca dai peste un doctor bun, din cei 500 lei pe care ii pune cineva in buzunar la o operatie, iti mai da si tie 100.
Daca faci rezidentiatul in strainatate vei avea un salariu mai mare.
Dupa ce termini rezidentiatul si iei examenul, salariul va creste. Asta in functie de specializare. Oricum, in primii ani dupa terminarea rezidentiatului va fi undeva peste 2000 lei. Plus ciocolata, cafeaua, plicul care ti se mai pune in buzunar.
Bafta!

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Medicina umana nu inseamna numai 6 ani de facultate!--- dupa ce iti iei licenta trebuie, in urma unui examen national(rezidentiat), sa faci alti cativa ani(3-6 ani) de specializare(http://www.umfiasi.ro/Rezidenti/Pages/SpecialitatiMedicale.aspx).
Daca nu promovezi examenul de rezidentiat, pana in anul urmator, stai pe tuse!
Ca medic rezident in primul an, salariul( august, 2013) este undeva in jur de 1000 lei/luna(aprox. 220 euro)

Daca pleci sa muncesti afara ca absolvent licentiat dar fara rezidentiat, salariul creste ( peste 1500 euro) dar munca este foarte grea --- faci orice munca de :brancardier, infirmier, asistent in spitale publice, mai rar private.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dupa ce termini facultatea faci rezidentiat cativa ani in functie de specialitate. La rezidentiat nu castigi mai mult de 1000 ron. dupa rezidential poti ajunge si la 2000-2500 ron salariul crescand odata cu experienta.