| LaduncaDarian a întrebat:

Cam cat castiga un medic de familie la o comuna de 4000-5000 de oameni am auzit ca 15.000 lei dar nu stiu sigur si vreau sa ma bazez pe medicina sau avocat sa imi ziceti salariile in medie va rog dau funda!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce va mirati toti asa? Un medic de familie de la sat, cu 3000-4000 asigurati pe lista poate lua usor 15 000 lei. Ca din aia trebuie sa intretina cabinetul, sa plateasca asistente samd asta e alta poveste

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

15 000 de lei? Pe luna? Stii ce inseamna asemenea suma?

| suntserios a răspuns (pentru darrio2007):

Ce va mirati toti asa? Un medic de familie de la sat, cu 3000-4000 asigurati pe lista poate lua usor 15 000 lei. Ca din aia trebuie sa intretina cabinetul, sa plateasca asistente samd asta e alta poveste

| untu a răspuns:

Bazeaza-te pe meseria care va place foarte mult si apucate de invatat, trebuie sa inveti foarte bine si sa urmezi facultatea, apoi masteratul si iei licenta de medic sau avocat si trebuie sa muncesti foarte mult ca sa iei un asemenea salariu de 15.000 lei!

| dragosbogdan001 a răspuns:

Mie mi se pare cam mult 15.000.

| NecunoscutadepeTPU a răspuns:

Un doctor ia in strainatate intre 3000 si 7000 de euro, in tara ia 4000 sau 5000 de lei, iar intr-un sat vreo 2000-3000-4000 de lei! Oricum este o meserie buna si usoara, dar trebuie sa inveti mult! Succes! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru NecunoscutadepeTPU):

E adevarat ca trebuie sa inveti foarte mult, dar nu as descrie-o ca ''usoara''.

| ClaudiuJmK a răspuns:

Salariile în medie sunt de 5.000 - 7.000 de lei acum depinde și de comună, 15.000 de lei e ceva exagerat atât câștiga un medic de oraș mare.