| Krauser a întrebat:

Cam cat de bine platit este un job de translator in Anglia stiind 4 limbi?

2 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Pai ca sa fii platit pentru doar limbile straine cunoscute ar trebui sa fii traducator, meserie pe care o poti profesa daca ai diplome care sa dovedeasca ca ai studiat acele limbi, diplome care sa fie recunoscute in Anglia. Ca traducator functionezi pe piata libera, trebuie sa-ti gasesti clienti pentru care sa traduci, altfel nu esti platit cu nimic, rar exista post de traducator in vreo firma, daca exista, pentru simplul motiv ca ei vorbesc engleza happy Preturile pentru traduceri nu sunt fixe, fiind o piata libera si concurentiala, fiecare stabileste pretul in functie de mai multe criterii atunci - domeniul, limba, volumul de munca, termenul de predare etc. Altfel, cunoasterea mai multor limbi straine iti poate fi de ajutor daca practici o alta meserie, fara insa a fi platit special pentru faptul ca stii mai multe limbi straine.

| mcris8 a răspuns:

De la 1600- 4000lire, depinde unde te angajezi, cat esti dispus sa lucrezi (ore pe zi) calitatea traducerii(explicitarea limbajului non academic) si cel mai important atitudinea ta profesionala(caracterul latin nu este foarte tolerat in uk, fiind considerat agresiv )