| littleangelpretty34 a întrebat:

Cam cat este taxa pentru facultatea de limbi straine sau de medicina din osaka?
O sa strang cam 55 de miloane si transportul e aproximativ 18 iar chiria, 7-15 si trebuie sa stiu cat e taxa...

3 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Daca nu ma insel, in cluj la medicina taxa e de 80 milioane PE AN, in Osaka e mai mult evident deci cu 55 milioane nu faci nimic.

| iulia_7948 a răspuns:

Eu platesc 75 de milioane in Romania, n-ai bani de Osakalaughing.

| TheAce a răspuns:

Nu vreau sa te descurajez dar un bilet dus pana in Osaka nu e in niciun caz 1800 ron. Eventual 1800 de euro (daca ai noroc si prinzi escale bune). Cat despre chirie, poti gasi o facultate care sa ofere cazare in camin la preturi bune (sa spunem pana in 250 Euro). Pentru a trai in China ai evident nevoie de fonduri, vorbim aici de 1. taxe scolare adiacente: carti, cursuri; 2. intretinere (daca nu prinzi un camin care ofera totul); 3. macare; 4. bani de buzunar si fond in caz de urgenta. Taxa scolara e undeva la 5000 dolari, la care se adauga inregistrarea si plata pentru intrarea in examene (sistemul e diferit fata de al nostru), rezultand un total de aproape 10.000 de dolari pe an, presupunand ca iti iei examenele si nu mai trebuie sa platesti restantele. Facand un calcul, cred ca ar fi corect sa estimez suma de 22-25.000 de dolari pe an pentru toate cheltuielile. Iti las si un site: http://www.osaka-u.ac.jp/en/guide/student/tuition/tuition.html