| Claudia_3811 a întrebat:

Cam cat primeste un om ce lucra in politie? Salarul minim! Si este vreo problema ca nu am facut liceu politist? Cum pot sa ajung in politie?

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Facand academia de politie.
Crede'ma. se plateste super bine.
Am vreo 3 veri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esto fata trebuie sa ai peste 1.75.si parca.
PLus ca la sport e extrem extrem de greu. si sunt putine locuri pentru fete

| antonia09 a răspuns:

Nu are importanta daca ai facut sau nu liceul de politie, poti sa urmezi Academia de Politie (nivel universitar) la arma care iti place tie.
Din pacate nu stiu ce salariu au agentii la inceput de cariera, cu siguranta in urma grevelor nu s-au facut progrese mari dar cine stie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti corect nu se castiga foarte bine. Doar daca termini academie cu medie mare si intri in SRI, Interpol, acolo da se merita. Dar la inspectoratul de politie un agent cu cativa ani de experienta castiga 1600 lei, iar un inspector pe la 3000lei. Insa nu te gandi la bani. Depui un juramant pe care trebuie sa-l respecti si niciodata sa nu-l dai uitarii.

Cum poti sa ajungi? Termini o scoala de politie(campina sau cluj) sau academia de politie din Bucuresti care se face 3 ani. Dupa terminare, in functie de medie(si de relatii) iti ofera un loc de munca.
Fetele trebuie sa aiba peste 1, 70 m. Probele sportive nu sunt grele daca ai conditie fizica si faci antrenamente, probele scrise sunt usoare daca 4 ani de liceu ai invatat si ai ramas cu ceva.
Trebuie sa ai diploma de bacalaureat, iar apoi iti depui dosarul la inspectoratul judetean de politiei pentru academie sau scoala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
După ce termini liceul cu diplomă de bacalaureat te poți înscrie ori la Școala de Poliție de la Câmpina sau Slatina (subofițeri) ori la Academia de Poliție (ofițeri) din București. Trebuie să ai înălțimea peste 170 cm ca fată și minim 175 cm ca băiat. Se dau probe sportive eliminatorii.
Salariile nu sunt așa cum se vehiculează, nu mai denatura adevărul @NoNNamE, salarii mari sunt la cei din conducere și minister, nu noi cei care suntem la birouri, în stradă, etc. Șefii cei mari se pot îndestula cu salarii frumușele, atât.
Din câte ai scris tu, se pare că ai probleme cu gramatica, la admitere se pune accent pe gramatica limbii române.
Ai grijă.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Legiuitoarea
Imi cer scuze ca nu m-am exprimat bine.
verii mei sunt unde zicea marius ca se merita.happy

| MoNsTeR a răspuns:

Nu trebuie sa ai 1 70.la fete e minim 1, 65 si la baieti 1, 70. http://www.academiadepolitie.ro/Facdepol/index.html/ aici ai toate datele ...bafta!

| denisa12 a răspuns:

Sora unei colege din clasa de la mine primeste cam 12-14 milioane pe luna

| razvansorescu a răspuns:

Intra pe site-ul politiei romane...la cariere.La aceasta intrebare gasesti cel mai sigur raspuns acolo.Sau suna direct la unul dintre numere de tel afisate pe site! BAFTA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salariile din politie sunt( ca si-n armata si justitie ), mult mai mari decat ale altor oameni care au mult mai multa scoala.
Au foarte multe sporuri, prime etc.

Nu exita notiunea de "liceu politist ".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o intrebare... daca am terminat facultatea de drept si vreau sa intru in politie mai trebuie sa fac inca 3 ani la campina cluj ect? va rag raspuns