| Anonimboy18 a întrebat:

Cam ce meserii sunt de viitor, mai am putin si trebuie sa aleg o facultate si nu sunt prea hotărât. Spre ceea ce m as îndrepta ar fi it-ul si masinile care cam sunt si inca arată că sunt de viitor.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, nu TREBUIE sa faci o faculatate daca vrei sa-ti alegi o meserie! Nu este obligatoriu si nici esential in viata!
Daca esti pasionat de ceva sau ai inclinatii, poti incerca sa te angajezi la o firma cu acel profil. Masinile sunt pasiunile tuturor baietilor, dar te asigur ca doar 2% dintre baieti ajung mecanici auto!
Deci, gandeste-te foarte bien daca vrei sa fii mecanic auto!
Cat priveste IT-ul, in momnetul asta toti copii sunt pasionati de IT, computere, mai ales joaca pe computer, totusi, doar 2% dintre cei care folosesc un computer, vor ajunge sa lucreze in IT si doar cei care stiu matematica inalta, ca informatica se face cu extrem de multa matematica.
Deci, ce anume vrei se faci in viata ta?
la ce esti foarte bun si ce crezi ca te pasioneaza ca sa-ti faci o cariera din asta?

| Hammurabi a răspuns:

Fiul de 5 anisori al unui coleg de birou cand a fost intrebat ce vrea sa se faca cand o sa fie mare, a raspuns ca vrea sa se faca Dragnea.
Asa ca uite o meserie de viitor... laughing
Lasand gluma la o parte, IT-ul va fi intotdeauna de viitor. La fel si domeniul energetic, constructiile, chiar si domeniul auto cum ai spus si tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profesor universitar sau furatul

| Sarcopt a răspuns:

IT-ul e de viitor şi foarte bănos. Baftă

| GoldandSilver a răspuns:

Du-te la informatica!

| Stefan812 a răspuns:

Gandeste-te si la marinarie, daca faci o facultate specifica, la vreo 33 de ani o sa ajungi cam la vreo 7mii de euro pe luna (asta depinde de firma si in ce domeniu al maritimei esti.)