| adela2012 a întrebat:

Cam ce salariu are un traducator, un interpret mai exact? Se castiga bine in practicarea acestei meserii?

2 răspunsuri:
| blAster85 a răspuns:

Unde in Romania? nu stiu eu mai merg ocazional aici(stau in Spania)si ma mai suna sa merg la cate un proces cand face cate un "romanas"ceva, care nu vorbeste spaniola, si firma care m-a recrutat plateste 20€/h.problema e ca nu sunt punctuali mai intarzie cu plata(dar e bine de stiut ca ai de luat bani si nu de datbig grin).ce sa mai zic in Romania nu stiu cum e si cat se plateste, nu stiu daca ai avea in permanenta de lucru. poate e cineva si te poate lamuri.

| OnuOnulică a răspuns:

Da, se câștigă bine. Salariul unui traducător/translator începe de la 2000 de lei.