| Feri5 a întrebat:

Când eram mic, obișnuiam să vizionez cu plăcere videoclipuri cu piloți de avioane de pasageri. Cu timpul, am ajuns să-mi placă ideea să fiu pilot. Dar, având problema asta cu auzul (e corectată cu aparate auditive, dar nu pot auzi normal), m-am răzgândit. Nu mai știu exact pe la ce vârstă, însă am început să mă orientez spre alte domenii.
Astăzi, am ieșit afară, fiind cald și un cer foarte frumos. Imediat mi-au venit în minte toate amintirile acelea frumoase cu piloți de avioane și cum zboară ei pe un cer senin... Iarăși, gândul de a fi pilot, a început să mă frământe... Oare, cu problema asta a mea, am vreo șansă? Sau doar eu gândesc pozitiv.
M-am tot gândit să mă orientez spre ceva inginerie aeronautică la facultatea de inginerie aerospațiale de la Politehnica București. Vreau să-mi oferiți ceva detalii despre admitere și dacă pot să intru, având problema asta. Îmi place foarte mult să lucrez prin aeroporturi, dar măcar să fiu ceva în acel domeniu, dacă nu pilot.
Ofer funda!

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Sfatul meu este sa contactezi secretariatul scolii respective, si sa nu-ti fie teama sa pui orice intrebare la care ai nevoie de un raspuns.
Daca ai multe intrebari si/sau vrei raspunsuri detaliate, atunci poti sa contactezi scoala trimitand un email. Nu uita sa le oferi cat mai multe detalii despre tine (nume, prenume, varsta, scoli absolvite si localitatile unde le-ai absolvit, problemele tale de sanatate, si nu in ultimul rand dorinta ta de a deveni pilot).
Succes!

4 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Si ca inginer de aeronave, in anumite posturi trebuie sa ai un auz fin.

| aleee5262 a răspuns:

Pentru a fi pilot sunt niste cerinte foarte stricte si in primul si in primul rand, sanatatea, apoi foarte foarte multe studii si munca. Avand in vedere problema cu auzul nu cred ca e cel mai sigur job, iar siguranta oamenilor si vietile lor depind de pilot. Nu te descurajez, dar mai gandeste te um pic. Poate vrei sa fi steward adica insotitor de bord ca sa ai sansa sa zbori laughing

| Feri5 explică (pentru aleee5262):

Nu prea mă încântă ideea, având în vedere că și acolo trebuie să fii apt...

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru aleee5262):

Nici ca insotitor la bord nu esti admis daca nu esti sanatos.