| steaua12 a întrebat:

Cand este ziua nationala a angliei si mai multe informatii imi puteti da va rog? funda+vot

5 răspunsuri:
| EaEmma a răspuns:

23 aprilie, "St George’s Day", e ziua naţională a Angliei. O sărbătoare a unităţii, curajului şi prieteniei, în care valorile ce fac naţiunea engleză atât de măreaţă sunt scoase astăzi în evidenţă.

De la arborarea steagului cruciat pe primăria Londrei, până la manifestările din piaţa Leadenhall sau concertele din Trafalgar Square, ziua naţională a Angliei e o sărbătoare a tuturor, englezi sau nu.
http://mrdignity.com/2009/04/23/ziua-nationala-a-angliei-2/

| Angie95 a răspuns:

Ziua nationala este pe 23 aprilie :) http://ro.wikipedia.org/wiki/Anglia

| BelehuzCorneliaAlexandra a răspuns:

23 aprilie "St.George's Day" e ziua nationala a Angliei.o sarbatoare a unitatii, curajului si prieteniei

| BlackLadyR a răspuns:

23 aprilie, "St George’s Day", e ziua naţională a Angliei. O sărbătoare a unităţii, curajului şi prieteniei, în care valorile ce fac naţiunea engleză atât de măreaţă sunt scoase astăzi în evidenţă.

| AllePufulete a răspuns:

Ziua nationala a Angliei este pe data de 23 aprilie [St George’s Day]. este o sărbătoare a unităţii, curajului şi prieteniei, în care valorile ce fac naţiunea engleză atât de măreaţă sunt scoase astăzi în evidenţă.
De la arborarea steagului cruciat pe primăria Londrei, până la manifestările din piaţa Leadenhall sau concertele din Trafalgar Square, ziua naţională a Angliei e o sărbătoare a tuturor, englezi sau nu.
ar pentru studenţi, e o zi de relaxare. Pe o vreme atât de frumoasă, seminariile, lecturile şi orele lungi petrecute în bibliotecă mai pot să aştepte. E zi de ieşit în pub!