| geta_dm a întrebat:

Cand iti alegi specializarea la medicina? Am inteles ca mai intai faci medicina generala. La rezidentiat sau din timpul facultatii?

3 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

O să îți explic simplu:
1. Faci 6 ani de facultate.
2. Susții examenul de licență.
3. Te înscrii la examenul de rezidențiat pe care ar fi bine să îl iei cu punctaj cât mai bun.
4. Se face repartiția în funcție de punctaj. Cel cu punctajul cel mai mare alege o specialitate, apoi următorul și tot așa.
5. Dacă ai terminat rezidențiatul susții un alt examen ca să devii medic specialist.

Succes!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Termini facultatea. Apoi decizi ce specializare vrei să faci. Te înscrii la rezidențiat la specialitatea respectivă. Dai examen de admitere. Dacă ai reușit la examen, ești medic rezident pe specailtatea respectivă.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Devii medic rezident când promovezi examenul de rezidențiat, după ce ai absolvit și ți-ai luat licența în Medicină și nu ai ales să te oprești la titulatura de medic generalist.