| DanYelA13 a întrebat:

Cand "o sa fiu mare" as vrea sa devin o jurnalista de succes precum oana frigescu. dar cum pot sa ajung ca si ea. ce trebuie sa fac. dar mai exact cum depun cv unde il depun. nu stiu unde se afgla cladire ANTENA 1. cel mai bun sfat funda.multumesc.

Răspuns Câştigător
| SmileSiAtat a răspuns:

Poti sa devii jurnalista doar cand intri la facultate.Verisoara mea este la facultatea de jurnalism.Ca sa poti deveni trebuie sa stii foarte bine limba romana,limba engleza, si sa comunici cu oamenii. Daca nu stii sa comunici cu oamenii degeaba sstii tot foarte bine.te-as sfatui sa inveti foarte bine ca sa intri la un liceu bun(de preferabil cu profil de stiinte sociale), iar dupa sa inveti si mai bine ca sa ai o medie de admitere la o facultate de jurnalism.Acolo va trebui sa te faci remarcata ca sa te ia vreo gazeta de ziare sub aripa lor.Si cand te vor lua tu trebuie sa dia totul din tine ca sa faci articole cat mai bune, pentru ca oamenii aceia sa te mentina acolo, daca ai gresit cu o singura chestie poti fi data afara.Te sfatuiesc sa inveti foarte bine:*...

| DanYelA13 explică (pentru SmileSiAtat):

Mersi dar daca fac facultatea fjsc ma va ajuta sa fiu jurnalist tv?

2 răspunsuri:
| Eღilia62 a răspuns:

Mai intai trebuie sa urmezi la liceu profilul stiinte sociale, sa faci facultatea de jurnalism si sa fi invatat foarte bine in anii de facultate pentru a fi cea mai buna, pentru ca posturile mari ca Antena 1 au nevoie de cei mai buni,ce ar fi daca toti absolventii de la jurnalism ar ajunge direct la Antena,n-ar incapea atatia, sunt super testati si poate trebuie si ceva "noroc" acolo, ce zic eu noroc... pile...