| belle2009 a întrebat:

Cand se incheie anul universitar daca o persoana are restante?
Explicati-mi ca nu inteleg nimic va rog.

Răspuns Câştigător
| ﭿTroubledSoul a răspuns:

Studentul care are restante,are posibilitatea sa si-le dea inainte de inceperea anului universitar. Daca nu le ia,poate sa inceapa anul universitar, dar in loc de medie, va avea numarul de credite aferente examenelor pe care le-a luat. Dupa inceperea anului universitar, urmeaza o noua sesiune de restante, unde studentul trebuie sa plateasca examenele.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Anul universitar se incheie intotdeauna, pentru toata lumea, la 30 septembrie. De obicei, in septembrie exista doua sesiuni, una de restante si una de reexaminari pentru studentii care nu au promovat examenele. Este posibil sa treci in anul urmator cu o restanta (daca ai numarul suficient de credite), examen care va trebui promovat in cursul anului universitar urmator (altfel vei repeta din nou si anul in care ai facut restanta, si urmatorul pe care l-ai facut avand restanta nepromovata)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Anul universitar se incheie pentru toti studentii odata. Daca ai restante, o dai in sesiune de restante sau in anul urmator. Sa promovezi ai nevoie doar de numarul minim de credite