| lifeistough a întrebat:

Cand ti se spune ori iti dai demisia ori esti concediat ce e mai bine sa faci?

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde pentru ce ti se spune asta!
Daca n-ai nici o vina, atunci e mai bine sa te concedieze, avand doua avantaje: preavizul este in favoarea ta si poti actiona in judecata pentru concediere nelegala, daca nu exista motive intemeiate pentru concediere.
Daca este din vina ta atunci mai bine iti dai demisia, gandeste-te ca altfel vei fi privit la un nou loc de munca daca apare ca incetarea CIM a fost la cererea ta si altfel daca apare ca ti-a fost desfacut contractul pentru motive imputabile, care vor fi trecute in decizia de desfacere a CIM.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Demisia cu preaviz de 15 zile.
Pa, pa.

| ikram a răspuns:

Ca sa te concedieze trebuie sa aiba un motiv, si plus ca e mai complicat pentru angajator.

Daca stii ca ai gresit cu ceva si poate sa fie o concediere disciplinara mai bine iti dai demisia. Dar daca stii ca nu ai gresit cu nimic, atunci nu-ti da demisia, nu au cum sa te concedieze decat daca desfiinteaza postul sau pentru necorespundere salariala.

| Floreenofficial a răspuns:

Ii zici cateva bune si iti dai demisia!

mira
| mira a răspuns:

Este mai onorabil si mai demn sa-ti dai demisia.Conteaza si la viitorul loc de munca.

| JeSa a răspuns:

Înseamnă că trebuie să ai un temeinic motiv, la care ţi s-a întocmit un "preaviz". Deoarece totul se stabileşte în condiţiile legii, iar tu ca fiind angajatul în cauză, ai fost tras la răspundere. Dar înainte de toate acestea, înseamnă că ai mai avut şi - "mustrare cu avertisment" sau "referat". Ştiu că - "litigiile de muncă" se rezolv, prin anumite "organe"; ce au menirea să ocrotească drepturile oamenilor muncii, totodată, şi respectarea normelor de drept. Bineînţeles, tu ca angajat căruia i s-a desfăcut "contractul de muncă", ai drepturi, care sunt stabilite prin "Codul muncii". De asta nu este bine să-ţi dai de unul singur "demisia", cum ar veni că te dai singur afară, fiindcă automat vei fi în pierdere, anume - vei pierde aceste "drepturi ale angajaţilor cărora li se desfac contractele de muncă". Un exemplu: dreptul de a primi de la întreprindere o compensaţie bănească egală cu câştigul mediu pe o jumătate de lună, desigur, menţinute de Codul muncii şi aşa mai departe...

Mare atenţie & numai bine!

| madagascar a răspuns:

In primul rand ca nu te poate da el afara, nu poate decat sa iti incheie contractul de munca de comun acord cu art55 litera b din lege, pentru ca daca te da afara fara motiv intemeiat nu are voie sa angajeze pe acel post o perioada de timp, multi isi sperie angajati dar tot ei te pune sa-ti dai demisia sau sa semnezi desfacerea de contract de comun acord, pentru ca sa te dea afara e mult prea complicat. oameni sunt dezinformati si au senzatia ca seful e Dumnezeu pe pamantt da nu asa.eu l-as pune sa ma dea afara, daca are tupeu

| pauladrian a răspuns:

Imi dau demisia si la revedere nu stau sa pup in dos seful.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa bati seful, poate se razgandeste.

| Roxss a răspuns:

Eu personal mi-as da demisia.
Am si eu orgoliul meu.
Mai bine ca mine decat ca seful care a indraznit sa dea afara un om valoros ca mine.laughing)))). Pentru ca in fond, tot afara ma da, chit ca ma concediaza sau demisionez eu. Dar prefer demisionatul.laughing))

| DuTzA_5057 a răspuns:

Sa iti dai demisia, deoarece daca esti concediat si vrei sa mergi in alt loc de munca o sa i ceva porbleme cu faptul ca acel om te-a concediat! ar fi normal ca oriunde ai merge sa cauti alta munca sa intrebe de ce te-a concediat? si ai putea avea probleme, dar din moment ce iti dai demisia poti spune ca nu ti-a placut locul de munca, conditiile, salariul si asa te vor intelege mai bine

| martindop a răspuns:

In primul rand depinde de motivele concedieri din vina cui? angajator? angajat? pentru ca amandoi au posibilitati legale pentru a se apara.foloseste codul muncii art79 si cauta ce ti se potriveste.CITESTE CU ATENTIE. daca demisionezi pierzi drepturile salariale de concediu si cele de somaj.asa ca mai bine cauta pe net CM pentru ca nu ai zis ce ai facut. sper sa te fi ajutat putin

| alex99 a răspuns:

Da-ti demisia indiferent de ce cauza ai!

| Alina_Alina_1983 a răspuns:

Demisia nu este un colac de salvare pentru un job nasol, un sef nesuferit si o lipsa de chef, dimineata cand suna ceasul ca sa mergi la munca, decat daca, ti-ai facut bine lectiile tu cu tine. Si inteleg prin asta sa fii absolut sigur ca ai facut tot ceea ce tine de tine.

Citeste mai multe aici: http://www.alinabuzatu.ro/......dar_7.html