| Alex a întrebat:

Cand va intreaba la un interviu care sunt defecte voastre, ce raspundeti? Ce ar trebui sa raspundem la aceasta intrebare?

5 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

In general te folosesti de asa numitele ''double standards''. Spui ca ''esti prea meticulos'', ''muncesti prea mult'', ''esti perfectionist pana in maduva oaselor'', ''nu iti acorzi timp suficient vietii personale datorita jobului'', ''pui cariera pe primul plan'' etc.

| CataC a răspuns:

Salut
Ceva ce nu ti-ar afecta sansele la interviu. Depinde mult de job si de persoana, tu te cunosti cel mai bine.
Eu sunt deschis la rubrica asta, nu imi place sa lucrez in echipe mari, nu imi place sa am mai mult de o persoana careia sa-i raportez, nu-mi place sa depind de altii in munca mea.
Nu foarte deschis, de exemplu nu-s foarte punctual dimineata, dar las asta sa fie o surpriza placta ulterior. happy
Ceva cae da bine poate fi prea multa atentie la detalii.
Ia-ti o foaie si un pix si fa o lista singur, te cunosti cel mai bine. Dupa care alegi 3-4 care dau cel mai bine.
Bafta

| mixxjim a răspuns:

Evident ca nu trebuie sa incepi sa-ti insirui defectele, depinde insa mult de job-ul pentru care aplici. Alege doua-trei chestii nu foarte grave care eventual nu prezinta o mare importanta pentru job-ul tau si chestii care sunt reparabile. Un articol interesant pe tema asta gasesti aici http://www.realitatea.net/......33828.html si un altul aici http://www.myjob.ro/......ctele.html
Succes la interviu!

| Mihaela1964 a răspuns:

Cred ca raspunsul eveziv este cel mai nimerit; intrebat despre defecte de un angajator nici un candidat nu se apuca sa insire defectele reale pe care le are, fireste.La interviu cauti sa scoti in evidenta ce ai mai bun.ca defect poti mentiona faptul ca esti foarte meticulos,(ar fi bine sa fie asa!), sau prea perfectionist...

| AdelinaSociu a răspuns:

Daca mi-ar lua cineva un interviu si m-ar intreba asta, i-as spune ca sunt cam dependenta de facebook, ca ma supar repede insa imi trece.Sau poti spune ca nu iti cunosti defectele, cei din jurul tau le stiu.Sau poti spune ca poate nu inveti asa bine! Bafta!