| Sfinnx a întrebat:

Cand voi fii mare vreau sa ma fac politista[poate cv de birou], dar totusi eu vreau sa intru la profil stiinte alte naturi. Oare mai departe sunt pregatita pentru asa ceva?
Ce imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| NoSmile a răspuns:

Buna!
Nu conteaza ce liceu faci si nici mediile cu care il termini.
Daca iti doresti sa faci Academia de politie, vei da probe la educatie fizica(alergare de viteza si de rezistenta) romana(gramatica), engleza(din timpurile verbale, verbe neregulate) cat si istorie.
E dificil dar se merita! De aici vei iesi direct ofiter. In total sunt 90 de intrebari, cate 30 pentru fiecare materie.
Daca iti doresti sa mergi la Vasile Lascar Campina(scoala de agenti de politie) vei da probe la romana, engleza si educatie fizica. E mai usor, dar vei iesi agenta.
http://www.academiadepolitie.ro/
Aici,gasesti mai multe informatii despre academie.
Succes!

1 răspuns:
| Azµre a răspuns:

Atâta timp cât o să înveți Română și Istorie nu o să fie o problemă.