| suntcuriossastii a întrebat:

Care considerati ca sunt cele mai importante limbi straine de viitor? Care e pe primul loc? Ma gândesc la facultatea de litere si idk exact ce limbi sa mi aleg.

8 răspunsuri:
| deenimariee a răspuns:

Engleza deoarece engleza o intalnesti in fel si fel de locuri si tarii.
engleza este internationala si desigur ca engleza este pe primul loc!

| RAY a răspuns:

Limba Engleza
Limba Germana
Limba Chineza /Japoneza/coreeana =aici cam e tehnologia viitorului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Engleză, germană, franceză...

| UnTipObisnuit a răspuns:

Engleza, Mandarina si poti invata si limba egiptenilor (hieroglifele)

| SkyPilot a răspuns:

Engleza clar.
Ai putea sa te gandesti cam cati vorbitori de spaniola sunt in lumea asta. Este limba oficiala in 20 de tari, sunt 500 milioane de vorbitori.
Nu exista chineza, exista mandarin si cantonese. Sunt foarte multi chinezi raspanditi peste tot in lume. Mandarin este limba oficiala si este vorbita de mai bine de 1 miliard de oameni in lumea asta.
Germana si franceza nu mai sunt ce au fost odata.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Indiana-Chineza. No kidding. Si araba ar prinde bine. In vreo 20-30 de ani s-ar putea ca engleza sa nu mai fie asa de internationala ca acum...

| SofiaSf a răspuns:

Engleza,franceza sau germana sun limbile pe care le poti folosi oriunde.

| Adry05 a răspuns:

Asiatice, nordice si germana