| Park1Suin a întrebat:

Care doctori sunt cel mai des frecventati? Ma gandesc s-a devin medic.Dar problema e ca nu stiu ce fel de medic. Poate ma ajutati voi? As vrea si o miica descriere la fiecare tip de medic, ca s-a pot intelege mai bine.

4 răspunsuri:
| Dana211 a răspuns:

Nu cred ca are vreo relevanta tipul de doctor care e cel mai freventat ci ceea ce ti-ar place sa faci dupa ce termini medicina, iar pentru a-ti da seama de asa ceva trebuie sa treci intai prin toate, lucru pe care il vei face in timpul facultatii.

| MytzaMytz a răspuns:

Doctorul de familie este cel mai "utilizat", adica la el apeleaza toti copii sub 18 ani cand au o problema grava, sau o informatie care iar ajuta.
Chirulg-eu unul nu recomand, doar daca ai stomacul tare la operatii si foarte concentrat, daca gresesti ceva, poti cauza un deces.

| ale153 a răspuns:

Doctorul de familie este evident foarte utilizat da si cei dermatologi sau naturisti sunt de asemenea foarte cautati acum. cei naturisti sunt cautati de cei cu probleme de greutate(care sunt de asemenea foarte multi) sau de cei care doresc o viata mai sanatoasa, iar cei dermatologi sunt cautati de majoritatea adolescentiilor care au problema acneei sau de cei mai in varsata. dar dupa mine dermatologii castiga cel mai bine si sunt foarte cautati happy

| mg112mada a răspuns:

Http://www.rezidentiat.info/15112009/locuri_posturi_short_15112009.pdf-aici ai toate tipurile de medici.
In principal iti pot spune ata:nutritionistii-nutritie, diabet, boli metabolici, dermatologii-pielea, endocrinologii-probleme legate de endocrionologie, chirurgii- opereaza, medicii de familie-stii ce sunt, chirurgii pediatrici- opereaza copiii.
La chirurgi este de mentionat ca dupa o stagiatura, poti alege pe ce ramura a chirurgiei vei merge mai departe!