| DusaDeVal0808 a întrebat:

Care e chestia cu illuminati?

Răspuns Câştigător
| StefanKogut a răspuns:

Nu e nicio chestie! E un termen inventat, inspirat de la "Iluminism" care a fost o miscare politico-filosofica numita istoric si Epoca Luminilor sau Epoca Ratiunii si care avea ca si ideal popularizarea culturii si stiintei in randul maselor (asta e pleonasm), fiind o replica la baroc. In epoca, Iluminismul a fost in antiteza cu dogmele religioase, de unde si inspiratia lui Dan Brown. Cel mai important filozof iluminist a fost Immanuel Kant. Pacat ca si astazi idealurile iluminismului au ramas in acelasi stadiu de deziderat desi am avut la dispozitie cel putin 250 de ani.

1 răspuns:
| kteichd a răspuns:

Cu iluminati e la fel ca dumnezeu, nu exista dar tot zic ca da