| Strepix a întrebat:

Care e diferența dintre admiterea la Jandarmerie si Câmpina? Am auzit ca e mai ușor la jandarmerie. Salariile sunt la fel? Te poți repartiza după cat timp?

3 răspunsuri:
| Pati2500c a răspuns:

Depinde, de exemplu la academie la jandarmi e foarte bine, esti ofiter cu salariu bun si ai niste subordonati pe care trebuie sa ii pregatesti pentru misiuni cum ar veni, semnezi procese verbale, mergi si la evenimente cand e cazul, ai cadrul de militar la jandarmi pentru ca sunt mai sus decat politia si intervin la misiuni mai grele unde politia nu face fata. Ofiterii politisti fac cam acceasi chestie doar ca ofiterii la politie raspund mai mult pentru subordonatii lor si sunt scosi in strada uneori cum a fost cu covidul acum erau si ofiterii in strada sa dea amenzi, cam asta stiu eu ca este

| Pati2500c a răspuns:

La campina iesi agent de politie si vei merge la toate misiunile controlate de ofiter

| JicaContra a răspuns:

Jandarmeria e mai mult inrudita cu armata, decat cu politia
practic, in tara intervin la demonstratii unde bat si aresteaza demonstranti care s-au pus in genunchi si au ridicat mainile in sus singuri, fara sa le spuna nimeni angry

in plus se mai duc sa mentina ordinea prin gauri cum ar fi Afganistan, lucru care NU se intampla la piulitisti