| andreifrk20 a întrebat:

Care e diferenta dintre furt si furt calficat?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Uite aici o analiză detaliată:

https://www.rasfoiesc.com/......LIFI89.php

| andreifrk20 explică (pentru sierra1):

Multumesc frumos.

| sierra1 a răspuns (pentru andreifrk20):

Cu sănătate!

5 răspunsuri:
| Mitzupitzu a răspuns:

Furt: Cum mergi tu pe strada deodata iti vine sa bagi mana in poseta lasata nesupravegheata de o doamna si sa-ti insusesti ceva de acolo.
Furt calificat: Vezi o doamna care are un obicei: sa mearga la magazin si sa-si lase poseta intr-un dulap din acelea de la intrare pe care-l incui.
Stiind asta o urmaresti avand asupra ta chei si diferite scule sa deschizi dulapiorul in care doamna isi lasa poseta.
Furtul calificat capata caracteristica pregatirii anterioare diferit de furtul pur si simplu.

| andreifrk20 explică (pentru Mitzupitzu):

Acum am inteles. mersi mult. aveam nevoie daca stii ce zicwinking

| Adina5 a răspuns:

Furtul este definit ca sustragerea fără drept a unei bunuri mobile, iar furtul calificat este o formă de furt care implică folosirea de mijloace de spargere sau forțare a încuietorilor, escaladarea sau trecerea peste obstacole, sau altfel de mijloace de forță pentru a sustrage bunul.

Furtul calificat este o infracțiune mai gravă decât furtul simplu și poate fi pedepsit cu o pedeapsă mai mare, în funcție de circumstanțele specifice ale cazului. De exemplu, dacă furtul calificat implică folosirea unui instrument periculos, cauzarea de vătămare corporală sau alte circumstanțe agravante, pedeapsa poate fi mai mare.