| bogdan1004 a întrebat:

Care e diferenta dintre jandarmii:
1.care sunt la interventii
2.cu asigurarea ordinii publice

Caci amandoua grupe asista la proteste:Ca cei din Piata Universitaii

Ma lamuriti si pe mine va rog?

42 răspunsuri:
| NemNUZ a răspuns:

Stiu ca sunt grupe diferite de exemplu daca vrei la interventii iti trebuie muult mai mult antrenament, decat la ordine caci la ordine doar dai cu bastonul si ai un scut in mana in schimb la interventi iti trebuie precizie cu arma si mai multe... dar daca vrei sa mergi la ceva trupe speciale iti recomand SIAS

| bogdan1004 explică (pentru NemNUZ):

Sunt mai Bune decat cei de la jandarmi?

| NemNUZ a răspuns (pentru bogdan1004):

Da si SIAS se ocupa si cu o parte din marina, aviate,. nu doar terestru ca jandarmii plus ca se plateste mai bine, doar testele de intrare sunt putin mai dure cred

| bogdan1004 explică (pentru NemNUZ):

Eu vreau atributii ca la jandarmi si vreau sa ma fac jandarmlaughing SiAS nu prea ma intereseaza

| zahy a răspuns:

Pai din cate stiu eu, mergi la munca si te repartizeaza. Adica daca nu ai pile te trimite sa pazesti tevi in canp, daca ai pile vei sta la un adapost.

| bogdan1004 explică (pentru zahy):

Eu nu am intrebat de repartizare

| zahy a răspuns (pentru zahy):

Nu garantez ca am dreptate in ceea ce am scris mai sus.
Am vazut ca ai mai avut o intrebare de genu tu nu ai studi inca parerea mea e ca e mult mai bine la Pompieri. ceao

| bogdan1004 explică (pentru zahy):

Frate deci nu sunt major intelegi am intrebat caci la 18 m-as duce la jandarmi de aceea am intrebat

| zahy a răspuns (pentru bogdan1004):

Da ma depaseste intrebarea, nici nu stiam ca sunt interventi si ordine publica. Eu credeam ca e unitatea Jandarmeria Romana. iar acolo se fac repartizare in fiecare zi. iar interventile sunt facute atunci cand este necesar. ca na probabil cateva sunte, mi de oameni care sunt pe interventi iau bani de pomana.

| bogdan1004 explică (pentru zahy):

Uita-te la intrebarea mea anterioara acolo cineva spune ca sunt ordine publica si interventii

| zahy a răspuns:

Daca intr-adevar este si interventi nu este o scola speciala de urmat?

| bogdan1004 explică (pentru zahy):

Nu stiu...de aia caut si eu raspunsuri

| zahy a răspuns (pentru bogdan1004):

Cu siguranta nu poti fi superior altuia fara studi superioare big grin

| bogdan1004 explică (pentru zahy):

Aa pai faci intai Scoala de subofiteri, dupa daca vrei sa fi ofiter faci scoala de ofiteeri 1 an cred

| zahy a răspuns (pentru bogdan1004):

Dupa cum se spiculeaza aicia eu consider ca jandarmi pe interventi sunt superiori celor de la ordine publica. Sau poate au dobandit grade prin vechime, da nu cred. Toata lumea vrea sa puna o cagula si sa intre odata pe an peste niste oameni in casa. sau in caz de manifestari sa actioneze atunci cand nu fac fata cei de la ordinea publica.

| bogdan1004 explică (pentru zahy):

Eu nu vreau sa sparg la alti caselelaughing stiu ca si asta apartine de ei eu doar vreau sa intervin la proteste...caci ma voi distralaughing

| zahy a răspuns (pentru bogdan1004):

Asta zici tu acum dar daca ai afla ca acei oameni care sparg case au un salariu mai mare si actiunile lor sunt rare, inrest este doar antrenament (sala conditie fizica). asta vei alege normal ca nimeni nu vrea sa stea ca prostu cu spatele la stadion sa se uite dupa suporteri sau sa pazeasca cine stie ce vagoane de fier vechi. astia sunt primi care se duc la manifestari dupa aia vin si trupele speciale (interventi) DOAR IMI DAU CU PAREREA NU CUNOSC ACEASTA MESERIE.

| zahy a răspuns (pentru zahy):

Da ai grija daca devi jandarm sa nu faci ca acest politist http://www.youtube.com/watch?v=YBiNH4EfcUA

| bogdan1004 explică (pentru zahy):

Pe mine ma intereseaza orbeste de aceasta specialitate sa spun asa de a actiona la proteste sti ce vreau sa zic? cei de la interventii au eliberat piata universitatii atunci sau cei de la ordine publica?

| bogdan1004 explică (pentru zahy):

Stiu faza a fost si la televizor dar ei sunt Spir nu cei d ela jandarmerie

| Mefist0 a răspuns (pentru bogdan1004):

Nu se mai tinea atunci cont de Ordine sau Interventii. Atunci toti erau considerati Jandarmi.

| Mefist0 a răspuns:

Jandarmii de la interventii intervin numai in situatii speciale, asa cum ai spus si tu, ca cei din Piata Universitatii unde era nevoie de mai multi jandarmi decat cei de la Ordinea Publica.

| bogdan1004 explică (pentru Mefist0):

Da dar tot acelasi echipament folosesc nu?

| Mefist0 a răspuns (pentru bogdan1004):

Jandarmii de la ordine publica folosesc de obicei decat pistoale, insa cei de la intervenii folosesc si arme automate. Dar nu e o mare diferenta

| bogdan1004 explică (pentru Mefist0):

Bine eu vorbesc la proteste caci nu merg cu automatele sa ii ciuruiasca

| Mefist0 a răspuns (pentru bogdan1004):

La proteste da, folosesc acelasi echipament.

| bogdan1004 explică (pentru Mefist0):

Poti sa le numestihappy?

| Mefist0 a răspuns (pentru bogdan1004):

Sigur: Baston, Spray lacrimogen/paralizant, Scut, Lacrimogene si posibil, dar nu cred, Taser

| Mefist0 a răspuns (pentru Mefist0):

A da, si uneori pistoale cu gloante de cauciuc

| bogdan1004 explică (pentru Mefist0):

Crezi ca se merita sa ma fac jandarm?

| Mefist0 a răspuns (pentru bogdan1004):

Daca iti place si iti doresti, da. Intr-adevar exista un mic, mic pericol dar se plateste destul de bine si poti sa spui ca esti cineva.

| bogdan1004 explică (pentru Mefist0):

Care crezi ca ar fi pericolele daca sa presupunem ca ajung jandarm, si sut in piata universitatii(la prostest)

| Mefist0 a răspuns (pentru bogdan1004):

Pai daca e sa ne gandim asa, te poti alege cu cateva zgarieturi sau o lovitura mai serioasa, de exemplu, capul spart. Dar in orice meserie exista risc. Tu alegi.

| bogdan1004 explică (pentru Mefist0):

Astea sunt riscuri mici dar se poate intampla altceva mai grav sa fi jandarm la proteste? daca da imi spui?(mersi ca purtam conversatia asta)

| Mefist0 a răspuns (pentru bogdan1004):

In cel mai RAU caz poti sa te alegi cu fractura, de exemplu, sa zicem ca, cazi jos si protestatarii "trec" peste tine. Te poti alege cu cateva coste rupte sau o fractura in zona membrelor. Dar astfel de intamplari se petrec rar.

| bogdan1004 explică (pentru Mefist0):

Ce mai implica aceasta meserie?

| Mefist0 a răspuns (pentru bogdan1004):

Ei bine nu sunt specialist, dar meseria jandarmilor de la Interventii mai presupune si razii, care dupa cum stim, in Romania sunt foarte dese. Jandarmii de la Ordine Publica pot asista la diverse ocazii cum ar fi spectacolele pentru a delimita spatiul si a asigura buna desfasurare a lucrurilor.

| bogdan1004 explică (pentru Mefist0):

Ce mai implica aceasta meserie?(nu am vazut mesajul anterior)

| bogdan1004 explică (pentru Mefist0):

Nu iti mai vad mesajele da-mi un mesaj privat.Imi dai id de mess sa mai discutam?

| Mefist0 a răspuns (pentru bogdan1004):

Meseria jandarmilor de la Interventii mai presupune si razii, care dupa cum stim, in Romania sunt foarte dese. Jandarmii de la Ordine Publica pot asista la diverse ocazii cum ar fi spectacolele pentru a delimita spatiul si a asigura buna desfasurare a lucrurilor.

| bogdan1004 explică (pentru Mefist0):

Acum vad din nou mesajele, aa deci cand este un eveniment ca si un protest si trebuie restabilita legea atunci nu conteaza de unde esti

| Mefist0 a răspuns (pentru bogdan1004):

Id: i_catalin14